Nowy sposób na kradzież danych osobowych - uważaj na takie sytuacje!

Nowy sposób na kradzież danych osobowych - uważaj na takie sytuacje!

telefon komputer iphone android microsoft windows mac samochód zakaz unia komisja europejska

Podaj dalej

We współczesnym świecie korzystanie z wirtualnych rozwiązań jest wręcz przymusem i musimy, dokonując płatności online, wpisać określone dane do sieci. Złodzieje zdają sobie z tego sprawę i opracowali nowy sposób na kradzież danych osobowych!

Z jednej strony możemy mieć poczucie, że naszych danych osobowych nikt nie chce wykraść, ponieważ jesteśmy jedną z miliardów osób, która prowadzi zwykłe życie. W związku z tym, dlaczego ktoś miałby się interesować tym, ile mamy pieniędzy na koncie, gdzie mieszkamy i w ogóle podejmował się wysiłku, aby okraść nas wirtualnie. Niestety taki tok rozumowania, może prowadzić do wielu problemów. Trzeba być w związku z tym bardzo ostrożnym.

Złodzieje są coraz bardziej przebiegli

Niegdyś, aby kogoś okraść z wrażliwych danych osobowych, albo pieniędzy, potrzebna była fizyczna ingerencja w naszą prywatność. Włamanie do mieszkania, kradzież torebki lub saszetki z portfelem i dokumentami. Bardzo dobrze sprawdzała się w tym przypadku również praca kieszonkowca. Oczywiście te mechanizmy ciągle funkcjonują i są one w pewnych sytuacjach ciągle niezastąpione, jednak współcześni złodzieje idą o krok dalej. Tworzą oni kopie znanych stron internetowych, które powstały tylko po to, aby osoba nimi zainteresowana przekazała przestępcy określone dane poufne.

złodziej czeski kradzione

Nowy sposób na kradzież danych osobowych

Przestępcy wzięli sobie na cel kierowców. Zakup samochodu jest długotrwałym procesem, w którym pod uwagę musimy wziąć szereg czynników. Jednym z elementów odpowiedzialnej transakcji, jest weryfikacja historii serwisowej pojazdu. Na rynku funkcjonuje kilka firm, które specjalizują się w analizowaniu przeszłości auta. Należy wykupić specjalny raport, który pokazuje, co działo się z pojazdem przez ostatnie lata.

samochód kluczyk metoda na walizkę kradzież
Fot. pixabay.com

I tutaj pojawia się miejsce dla wirtualnych przestępców, którzy potrafią podrobić taką stronę i zebrać od nieświadomego kierowcy między innymi dane dotyczące jego karty kredytowej. Jeśli na stronie, która wygląda na wiarygodną, coś wzbudza Twoje podejrzenia, niech będzie to przykładowo bardzo niska cena za pełny raport historii pojazdu, zweryfikuj w kilku miejscach, ile taka usługa powinna kosztować. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko oszustwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News