Nowy Jork zmieni się na zawsze! Zniknie jeden z jego symboli

Nowy Jork zmieni się na zawsze! Zniknie jeden z jego symboli

taksówkarz taksówka nowy jork nowojorska żółta taksówka (5)

Podaj dalej

Nowy Jork to jedno z najpopularniejszych miast na świecie. Każdego roku do wielkiego jabłka przyjeżdżają miliony turystów, którzy chcą zobaczyć między innymi wieżowce, statuę wolności i nowojorskie taksówki.

Przez wiele lat to nieograniczone morze żółtych pojazdów z napisem taxi na dachu było jednym z symboli Nowego Jorku. Początkowo pierwszą ikoną metropolii na wschodnim wybrzeżu był Checker. Firma Checker Motors zajmowała się produkcją taksówek, które można było spotkać również w innych miastach, jednak popularna żółta taksówka tego producenta stała się symbolem Nowego Jorku.

Ford Crown Victoria – król taksówek i policji

Następcą spuścizny na miarę Checker Motors może być Ford Crown Victoria. Trudno wyobrazić sobie zdjęcia z prospektu o Stanach Zjednoczonych, w którym zabraknie Forda Crown Victoria w wersji przeznaczonej dla policji lub jako taksówki. W 2007 roku Nowy Jork dysponował 13 000 taksówek tego modelu. Co ciekawe był to serynie produkowany model Forda wyposażony jeszcze w odtwarzacz kaset!

Symbol Nowego Jorku nadal jest spotykany na ulicach, jednak amerykański gigant zdecydował się na zatrzymanie linii produkcyjnej w 2011 roku. Władze miasta ogłosiły, że następcą popularnego, klasycznego amerykańskiego sedana, legendy popkultury, filmów akcji, pościgów, strzelanin i innych przygód, może być Nissan NV 200. Miniwan, który miał zmienić wizerunek miasta i być przykładem taksówki jutra.

W 2035 roku Nowy Jork czeka rewolucja!

Stany Zjednoczone pod przewodnictwem Joe Bidena mają się zmienić. Amerykański prezydent razem ze swoimi współpracownikami ma bardzo ambitny plan, który zakłada elektryfikację USA. Kraj znany z paliwożernych samochodów ma polubić prąd do 2030 roku. W tym czasie około połowy nowych pojazdów na ulicach ma być ładowana z gniazdka.

Nowy Jork wybrał własną drogę, ponieważ wszystkie ciężarówki lekkie oraz pojazdy pasażerskie, jak to określono od 2035 roku mają być zeroemisyjne. Jednak rozumienie pojęcia zeroemisyjności w Stanach Zjednoczonych jest nieco inne niż w Europie. Za oceanem w tej kategorii mieszczą się również pojazdy napędzane wodorem oraz hybrydy typu plug-in. Na szczęście daje to niewielkie pole do działania dla silników spalinowych, jednak z pewnością oznacza kolejną rewolucję na nowojorskich ulicach. Ciekawe, jaki model taksówki okaże się wtedy hitem?

tax taksowkarze

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News