Niewiele ponad 20 sztuk! Widziałeś coś takiego na drodze?! Masz niezwykłe szczęście!

Niewiele ponad 20 sztuk! Widziałeś coś takiego na drodze?! Masz niezwykłe szczęście!

Niewiele ponad 20 sztuk! Widziałeś coś takiego na drodze?! Masz niezwykłe szczęście!

Podaj dalej

W motoryzacji powstało wiele projektów, które przyciągają uwagę. Część z nich zachwyca linią nadwozia, inne mają kosmiczne technologie pod maską, a pozostałe mogą wyróżniać się niewielką liczbą wyprodukowanych egzemplarzy. I tak niewiele ponad 20 sztuk wyjątkowych pojazdów pojawiło się na drogach w 2022 roku. Widziałeś jeden z nich? Masz szczęście!

Jeśli interesujemy się motoryzacją, z łatwością możemy spotkać artykuły, w których przewiduje się w niedalekiej przyszłości wręcz lawinowe zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. Trzeba uczciwie przyznać, że Polacy chętniej zaczęli kupować auta zasilane energią z baterii. Doszło nawet do takiego zjawiska, w którym ilość samochodów elektrycznych na jedną ładowarkę jest po prostu coraz większa. Infrastruktura przestała nadążać za popytem.

Pojazdy użytkowe na prąd, czy to się może udać?

Jednym z ciekawszych wątków jest elektryfikacja pojazdów użytkowych. Już dziś możemy kupić elektrycznego busa lub ciężarówkę. W teorii od 2035 roku ma być zakaz sprzedaży nowych aut z silnikiem spalinowym. Dla maszyn budowlanych ten czas może być nieco wydłużony. Unia Europejska wspomina o 2040 roku. Czy już za kilka lat na polskich drogach zobaczymy więcej samochodów dostawczych i ciężarówek, które mają zielone tablice? Jest to niemal pewne, gdyż już teraz część firm zajmujących się usługami kurierskimi rozbudowuje swoje floty o elektryczne auta dostawcze.

Niewiele ponad 20 sztuk w Polsce!

Aktualnie prawdziwym białym krukiem na drogach są ciężarówki z napędem elektrycznym. Na razie prawdopodobnie około 99% wszystkich ciężarówek na naszych drogach ma jednostki wysokoprężne pod maską. Diesel jest w tym segmencie pojazdów królem. Część klasycznych pojazdów ciężarowych może mieć jeszcze pod maską motory benzynowe. Pozostała grupa to pojazdy z bateriami i silnikami elektrycznymi.

Freightliner eCascadia to alternatywa dla ciężarówek z silnikami Diesla

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych z radością informuje, że liczba rejestracji dla pojazdów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym do końca listopada 2022 roku wzrosła o 140% rok do roku! Tak duży przyrost może wskazywać, że na polskie drogi powinno wyjechać mnóstwo pojazdów użytkowych z zielonymi tablicami rejestracyjnymi.

Okazuje się, że dla ciężarówek tak skokowy wzrost zainteresowania przekłada się na niewiele ponad 20 sztuk w całej Polsce. Pojazdy ciężarowe z silnikami elektrycznymi i bateriami aktualnie muszą być wykorzystywane na relatywnie krótkich trasach w określonych warunkach. Dlatego spotkanie przynajmniej jednej z 20 elektrycznych ciężarówek na drodze to prawdziwe szczęście.

źródło: PSPA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News