Niebezpieczne awarie instalacji LPG! Sprawdź, co może się zepsuć!

Niebezpieczne awarie instalacji LPG! Sprawdź, co może się zepsuć!

silnik awaria freepik

Podaj dalej

Instalacja gazowa LPG od wielu lat cieszy się w Polsce całkiem dużą popularnością. W epoce rosnących cen paliw wydaje się ona jedną z najlepszych alternatyw dla benzyny i oleju napędowego. Tego rodzaju układ paliwowy też ma swoje niedociągnięcia, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka usterek.

Użytkowanie samochodu z instalacją gazową może być prawdziwą ulgą dla portfela i dosyć szybkim zwrotem z inwestycji, jeśli montowaliśmy ją w samochodzie po raz pierwszy. Podczas wszystkich czynności związanych z dostosowaniem pojazdu do nowego rodzaju paliwa, musimy pamiętać o tym, że niemal wszystkie oszczędności prędzej lub później okażą się nadmiernym wydatkiem, a odwlekanie serwisowania układu paliwowego i silnika, może doprowadzić do jego zniszczenia.

Kontrola zaworów i stosowanie właściwego oleju silnikowego

Gdy jeździmy samochodem z instalacją gazową, musimy pamiętać, że zawory w silniku pracują w zupełnie innych warunkach, niż te, do których zostały zaprojektowane. Brak chłodzenia ze strony mieszanki paliwowo – powietrznej i zdecydowanie wyższa temperatura pracy, to wszystko może prowadzić do wypalenia gniazd zaworowych. Dlatego eksperci zalecają wymianę oleju na ten przystosowany do silników zasilanych przez LPG oraz kontrolę zaworów, wraz z konieczną ich regulacją, co około 20 000 km.

Zwróć uwagę na jakość przewodów gazowych

Bardzo ważną rzeczą z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest kontrola stanu technicznego przewodów w instalacji gazowej. Zdarza się, że do stworzenia nowego układu paliwowego, ktoś zastosował najtańsze rozwiązania, które po latach nadają się do wymiany. Pękające przewody gazowe to duże niebezpieczeństwo. Dlatego koniecznie na to należy zwrócić uwagę.

Skoro już mówimy o wężach, czy przewodach w silniku, warto zainteresować się tymi, które są odpowiedzialne za chłodzenie silnika. Jeśli ich jakość pozostawia wiele do życzenia, również należy je wymienić. Przegrzanie się głowicy silnika z powodu pracy na gazie LPG, to jedna z najdroższych usterek, jakiej możemy oczekiwać w aucie z instalacją gazową.

Nadmierne oszczędności to przesada

Wybór samochodu z instalacją gazową to przede wszystkim zdrowy rozsądek, dlatego warto o nim pamiętać również podczas eksploatacji pojazdu. Oszczędności na czynnościach serwisowych mogą okazać się bardzo zabójcze dla zysków, jakie wypracowaliśmy przez jazdę na tańszym paliwie.

przeglad samochodu pieniadze
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News