Na co zwracać uwagę przy zakupie auta hybrydowego? Podpowiadamy!

Na co zwracać uwagę przy zakupie auta hybrydowego? Podpowiadamy!

hybryda diesel silnik

Podaj dalej

W epoce rosnących cen paliw trzeba sobie zadać pytanie, czy zakup samochodu hybrydowego ma sens? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, musimy zdawać sobie sprawę z tego, na co warto zwrócić uwagę przy szukaniu egzemplarza dla siebie.

Samochody hybrydowe są w motoryzacji od dwóch dekad. Liderem w tej kwestii bez wątpienia jest Toyota, która jako jedna z pierwszych na świecie zaczęła produkować ten rodzaj napędu na masową skalę. W początkowym etapie rozwoju istniało wśród ekspertów motoryzacyjnych wiele obaw, czy zaproponowane rozwiązania są trwałe? Czas zweryfikował korzystnie ten aspekt i dzisiaj już wiemy, że auta hybrydowe są jednymi z najtrwalszych konstrukcji dostępnych aktualnie w salonach samochodowych.

Trwałość i oszczędność – dwie największe zalety hybryd

Wcześniej auta hybrydowe wybierało się przede wszystkim z powodu troski o środowisko i ich ekologiczny charakter. Duże znaczenie po czasie miała ich trwałość. Dzisiaj ich główną zaletą jest oszczędność paliwa. Kierowcy poszukują alternatywy, która zapewni im spokój na długie lata i będzie ulgą dla portfela. Napęd hybrydowy wydaje się spełniać pokładane w nim nadzieje.

Na co zwracać uwagę przy wyborze auta hybrydowego?

Jeśli chcemy kupić samochód z drugiej ręki szczególnie z segmentu, który cieszy się społecznym zainteresowaniem, raczej trudno liczyć na okazję. Chłodna kalkulacja powinna być naszym jedynym kryterium. A jeśli myślimy w ten sposób, najważniejszą rzeczą w układzie hybrydowym jest sprawność baterii. To właśnie ich profesjonalna diagnostyka pod kątem poziomu zużycia oraz wiarygodna historia serwisowa są tym, na co powinniśmy przeznaczyć najwięcej czasu i pieniędzy.

ford-kuga-suv-hybryda-spalanie

Jedną z najgroźniejszych sytuacji dla samochodów hybrydowych jest ich bardzo długi postój. Gdy auto stoi akumulatory, mają niewielką szansę na podładowanie się. W tej sytuacji może dojść do samoczynnego rozładowania się baterii poniżej krytycznego poziomu. Jeśli do tego dojdzie, ryzyko trwałego uszkodzenia akumulatorów jest bardzo duże.

Dobrą praktyką jest również wybór samochodu, który jest młodszy niż dziesięć lat. Powód jest w zasadzie jeden, baterie mają swoją określoną gwarancję. W wielu przypadkach wyznaczono ją na około dziesięć lat. W tej sytuacji rozsądny jest zakup auta, który ma przynajmniej sześć lat na karku. Wtedy zostaje na jeszcze sporo sezonów bezpiecznej i bezproblemowej jazdy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News