Miliard złotych - taką kwotę oddali kierowcy! Za co płacimy, aż tak dużo?!

Miliard złotych - taką kwotę oddali kierowcy! Za co płacimy, aż tak dużo?!

Nowy dodatek 1600 zł miesięcznie

Podaj dalej

Emocjonujemy się dużymi kwotami, ponieważ działają one na wyobraźnie. Miliard złotych, właśnie tyle pieniędzy w pewien sposób przekazali polscy kierowcy. Na co dokładnie poszły te pieniądze?

Mandaty w Polsce są jednym z ważniejszych tematów wśród kierowców. Tuż po cenach paliw należą one do potencjalnie największych wydatków, jakich możemy spodziewać się, jeśli często zdarza się nam łamać przepisy ruchu drogowego. Istotne są również punkty karne, ponieważ teraz znikają one dopiero po dwóch latach od daty opłacenia grzywny. Mimo tego Polacy wpłacili gigantyczną kwotę do szeroko rozumianego budżetu państwa.

Policja wystawiła mniej mandatów!

Jest w całej sytuacji pozytywny aspekt. Jak informuje „Rzeczpospolita” policjanci na terenie Polski od stycznia do sierpnia tego roku łącznie wystawili 3 mln 171 tys. mandatów karnych. Liczba wydaje się ogromna, ale w porównaniu do ubiegłego roku widoczny jest spadek wykroczeń. Jest ich mniej o blisko 250 tysięcy. Z czego wynikają tak duże różnice?

Zaczęliśmy jeździć wolniej, na początku z powodu rosnących cen paliw, później również przez nowy taryfikator mandatów. Wszystko to sumarycznie przekłada się na mniej wykroczeń na drogach. Ciekawa jest również liczba wypadków, ponieważ w tym obszarze także obserwuje się spadek kolizji. 16 456 wypadków od stycznia do końca sierpnia to mniej o 500 dramatów. Na drogach zginęło łącznie 1410 osób.

Miliard złotych – skutek droższych mandatów?

Na pewno wpływ na to, w budżecie państwa pojawiło się łącznie miliard złotych od samych kierowców, robi wrażenie. Przyczyną jest nowy taryfikator mandatów. Co bardzo ważne są to dane od stycznia do końca sierpnia. Wtedy pojęcie podwójnej kary za to samo wykroczenie było dopiero na etapie akceptowania. Gdy ten sam błąd kosztuje na drodze dwa razy tyle, najprawdopodobniej w najbliższym czasie możemy spodziewać się następnych rekordowych kwot, jakie wpłacili kierowcy.

Dokąd idą pieniądze z mandatów?

Wykroczenia drogowe mają swoją cenę, ale grzywna musi gdzieś trafić. W przypadku zdjęć z fotoradarów mówimy tutaj o zasilaniu budżetu konkretnej gminy. Niestety zgodnie z informacjami z „Dziennika Gazety Prawnej” pieniądze z mandatów najczęściej nie mają swojego przeznaczenia na inwestycje drogowe. A same gminy mają kłopot ze wskazaniem, gdzie to wszystko zostało lub będzie wykorzystane.

źródło: Rzeczpospolita

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News