Miejsce, które kusi wielu kierowców! Sprawdź, czy Ty też dajesz się ponieść!

Miejsce, które kusi wielu kierowców! Sprawdź, czy Ty też dajesz się ponieść!

Parking

Podaj dalej

Przepisy ruchu drogowego są od tego, żeby ich przestrzegać, jednak istnieje w przestrzeni publicznej miejsce, które kusi wielu kierowców. Drobne i większe wykroczenia z udziałem znaku P-21 zdarzają się niemal wszystkim.

Powierzchnia wyłączona z ruchu jest charakterystycznie oznakowanym miejscem. Ukośne względem kierunku ruchu białe pasy na jezdni, otoczone grubą białą linią. Tak w dużym skrócie wygląda znak poziomy P-21. Można go spotkać w dużych i małych miastach, również na prowincji, a także na osiedlach mieszkalnych. Czasami taka powierzchnia ma kilka metrów kwadratowych. Innym razem spokojnie zmieści się na niej samochód!

Miejsca parkingowe i cwaniactwo

W coraz większej liczbie miejsc w Polsce brakuje legalnej przestrzeni do zaparkowania samochodu. Rozwój infrastruktury parkingowej jest zbyt powolny w porównaniu do przyrostu samochodów na polskich ulicach. Oczywiście są też miejsca, gdzie celowo usuwa się pojazdy z ulic, ponieważ tam mają być strefy czystego transportu.

samochod sprzedaz parking
fot. freepik

W związku z tym częściowo jest to zrozumiałe, że kierowcy szukają alternatyw i część z nich decyduje się na skorzystanie z powierzchni wyłączonej z ruchu. Niestety pozostawienie tam pojazdu wiąże się niemal na 100% z wykroczeniem drogowym, za które policja wystawi nam stosowny mandat. Są jednak kierowcy, dla których znak P-21 jest bardzo dobrym miejscem do postoju na światłach awaryjnych, ponieważ jest o kilka metrów bliżej do jakiegoś punktu usługowego.

Powierzchnia wyłączona z ruchu ma swoje zadanie!

W przypadku narysowania na jezdni powierzchni wyłączonej z ruchu niemal za każdym razem mówimy o celowym działaniu. W ten sposób ma wzrosnąć poziom bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. Taki znak maluje się przede wszystkim na dużych skrzyżowaniach, przy wysepkach, obok przejść dla pieszych. Zdarza się, że również przy wyjeździe z posesji. Ignorowanie tych linii na drodze i traktowanie ich, jako darmowego miejsca parkingowego, może wpłynąć na poziom widoczności innych pojazdów w danym miejscu i spadek bezpieczeństwa na drodze. W związku z tym mimo wielu dogodnych sytuacji należy unikać zatrzymywania się i postoju na znaku P-21.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News