Mgła na drodze? Poznaj 3 zasady bezpiecznej jazdy w tych warunkach!

Mgła na drodze? Poznaj 3 zasady bezpiecznej jazdy w tych warunkach!

światła-mandat-przepisy-3

Podaj dalej

Mgła na drogach to bardzo poważny problem dla wielu kierowców. W okresie jesienno-ziomowym spotykamy ją o poranku i nie do końca każdy wie, co w takiej sytuacji należy zrobić. Dzisiaj podpowiadamy, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę.

Od wieków zjawiska związane z pojawianiem się mgły były uznawane za tajemnicze. Dzisiaj, choć dokładnie wiemy, jak ona powstaje, nadal spora grupa ludzi czuje się w niej dosłownie zagubiona. Brak właściwych decyzji może doprowadzić do wypadku, jednak bardzo łatwo możemy zminimalizować zagrożenie. Wystarczy wykazać się zdrowym rozsądkiem i przeczytać poniższe wskazówki.

Zachowaj odstęp, ale nie w każdej sytuacji!

Na kursach nauki jazdy bardzo często powtarza się, że kluczem do uniknięcia zderzenia z pojazdem przed nami, jest właściwa odległość od niego. Policjanci coraz mocniej piętnują kierowców, którzy preferują jazdę na zderzaku, ponieważ jest ona powodem wielu kolizji oraz poważnych wypadków. Gdy pojawi się na drodze mgła, niekoniecznie dystans od siebie jest wskazany.

Można to porównać do grupy ludzi, która idzie i trzyma się za ręce. Jeśli jest bardzo źle i widoczność jest ograniczona niemal do minimum, warto widzieć, gdzie jadą pojazdy przed nami. Wtedy można skrócić dystans, żeby mieć auto z przodu w polu widzenia, ponieważ możemy reagować na to, co dzieje się przed nami. W takiej sytuacji odległość pomiędzy następnymi samochodami może wynosić nawet kilkanaście metrów!

mgła
Mgła pojawiła się w ciągu kilku sekund. Kiedy w nią wjechała, doszło do karambolu

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jazda na zderzaku we mgle musi równać się z odpowiednim ograniczeniem prędkości! Wszyscy jedziemy bliżej siebie, wspieramy się w bezpiecznym przejechaniu zamglonego odcinka, ale jedziemy wolniej. Dużo wolniej niż normalnie! Wtedy osoba, która zamyka swego rodzaju peleton, powinna włączyć tylne światła przeciwmgielne.

Kiedy włączyć światła przeciwmgielne?

Kierowcy nie do końca wiedzą, kiedy należy używać świateł przeciwmgielnych. Eksperci sugerują, że tylne światło przeciwmgłowe należy włączać dopiero kiedy mgła jest bardzo gęsta – według przepisów przy widoczności do 50 m. Dla porównania odległość między przydrożnymi słupkami wynosi 100 m. Jeśli mijając jeden słupek, widzimy kolejny, to należy wyłączyć tylne światło przeciwmgłowe.

Mgła na drodze? Zadbaj o czystą szybę!

Na koniec rzecz, która wydaje się mniej oczywista, ale pomaga zadbać o bezpieczeństwo: czysta szyba wewnątrz. Zapominamy o tym i czyścimy szkło tylko na zewnątrz. Jednak pod wpływem pary wodnej z oddechu, potu i innych oparów, na przykład z gorących napojów, na wewnętrznej stronie szyby powstaje coś na wzór cienkiej warstwy brudu. Może ona załamywać światło i ograniczać widoczność w nocy i we mgle tworząc różne refleksy świetlne. Dlatego przed dłuższą podróżą warto umyć szybę!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News