Mechanicy naciągacze - jak ich rozpoznać?! Pewne cechy widać z daleka!

Mechanicy naciągacze - jak ich rozpoznać?! Pewne cechy widać z daleka!

Mechanicy naciągacze – jak ich rozpoznać?! Pewne cechy widać z daleka!

Podaj dalej

Rynek motoryzacyjny obfituje w mechaników, którzy są prawdziwymi fachowcami. Wśród nich są również osoby o mniejszym zakresie wiedzy, które w pewien sposób chcą naciągnąć klienta na większe koszty. Wymiana niekoniecznie potrzebnych części to jeden ze sposobów. Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Na efekt pierwszego wrażenia ma wpływ wiele czynników, które składają się na spójną całość. Istnieje kilka wspólnych zachowań wśród pracowników recepcji lub samych mechaników, które dają podejrzenie, że nasz samochód jest w mniej profesjonalnych rękach, niż początkowo myśleliśmy. Na szczęście kilka tych zachowań można szybko wyłapać i podjąć decyzję o zmianie serwisu.

„Proszę zostawić samochód, zobaczymy”

Jeśli przyjeżdżamy do serwisu lub wykonujemy telefon i precyzyjnie opisujemy to, co dzieje się z samochodem, fachowiec nie powinien mieć wielkich wątpliwości, jaka jest przyczyna awarii. Niestety bardzo często zdarza się tak, że słyszymy zdawkowe odpowiedzi i dopiero, jak ktoś gruntownie przyjrzy się sprawie, zobaczy, co da się zrobić. Najczęściej tak dzieje się w serwisach, które mają ogólną charakterystykę wykonywanych napraw i w niczym konkretnym się nie specjalizują.

Brak konkretnej wyceny naprawy i wymiana części bez konsultacji

Podczas odbioru pojazdu powinien być sporządzony protokół przekazania samochodu, w którym opisuje się dokładnie jego stan faktyczny. Dodatkowo profesjonalne warsztaty wystawiają zlecenie na diagnostykę lub naprawę, które należy podpisać. Już na początku w dobrym tonie jest podanie szacunkowej kwoty naprawy.

ceny mechanik warsztat
fot. Freepik

Rzeczą absolutnie poza etyką zawodową, jest wymiana części dodatkowych, o których wcześniej nie było mowy, bez uprzedniej konsultacji z klientem. Dodatkowo, jako konsument powinniśmy mieć możliwość wyboru, co do jakości montowanych podzespołów.

Mechanicy naciągacze zawyżają ceny!

Przed podjęciem decyzji o oddaniu samochodu do warsztatu, dobrze jest zrobić rozeznanie rynku pod kątem cen. Wtedy dowiemy się po pierwsze, kto potrafi szacunkowo określić źródło problemu, czas realizacji i koszt przedsięwzięcia. Jeśli jeden z warsztatów wyróżnia się na tle innych wygórowaną ceną i opinie na jego temat są dalekie od profesjonalistów przez duże „P”, być może to właśnie są mechanicy naciągacze, na których warto uważać!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News