Masz instalację gazową?! Koniecznie musisz o tym pamiętać!

Masz instalację gazową?! Koniecznie musisz o tym pamiętać!

LPG paliwo autogaz

Podaj dalej

Instalacja gazowa jest ciekawą alternatywą dla benzyny i oleju napędowego. Oszczędności na paliwie nie powinny jednak przysłonić nam terminowości w serwisowaniu całego układu. Używanie auta z LPG wiąże się z określonymi kosztami, o których warto pamiętać!

Kupienie samochodu z instalacją gazową wydaje się całkiem dobrym rozwiązaniem pod kątem realnych oszczędności na paliwie. Poszukiwane auta z „korkiem rozsądku” mają nieco inne potrzeby serwisowe, o których mniej doświadczeni kierowcy mogą zwyczajnie nie wiedzieć. Dlatego dzisiaj przypominamy kilka podstawowych faktów na temat popularnego LPG.

Zwróć uwagę na homologację zbiornika gazu

Jednym z najważniejszych punktów do weryfikacji przy zakupie auta z instalacją LPG, jest sprawdzenie ważności homologacji zbiornika na gaz LPG. Najczęściej taki dokument wystawiany jest na okres dziesięciu lat. Świadczą o tym odpowiednie zaświadczenia w formie papierowej oraz stosowna tabliczka na zbiorniku gazu. Jeśli termin ważności homologacji zbliża się ku końcowi, musimy udać się do jednego z punktów Transportowego Nadzoru Technicznego. Tam specjalista oceni, czy zbiornik może otrzymać przedłużenie homologacji. W optymalnym przypadku jedna butla na LPG używana jest przez dwadzieścia lat.

lpg tankowanie stacja

Masz instalację gazową? Pamiętaj o filtrach gazu!

Jeśli jesteśmy na początku swojej przygody z instalacjami gazowymi LPG, musimy pamiętać o tym, że w tym układzie funkcjonują dwa filtry. W instalacji znajdziemy filtry fazy ciekłej i lotnej. Gaz trafia do zbiornika, jako ciecz. Następnie musi ona przejść przez filtr, żeby później w dużym uproszczeniu zmienić się w gazowy stan skupienia. Po drodze przed wtryskiwaczem gazu znajduje się filtr fazy lotnej.

Używana instalacja LPG
fot. stock.adobe.com – starush

 

Te dwa filtry należy wymieniać co około 10 000 do 15 000 km i warto zmienić je na nowe po zakupie auta z LPG. Jeśli w ciągu roku nie uda nam się przejechać zalecanego dystansu, eksperci od instalacji gazowych sugerują wymianę filtrów minimum raz w roku.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia wtryskiwaczy, które przeznaczone są do pojazdów z instalacją LPG. To może pomóc utrzymać cały układ paliwowy w optymalnej kondycji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News