Masz 14 dni na zgłoszenie tej informacji! Wielu kierowców o tym nie wie!

Masz 14 dni na zgłoszenie tej informacji! Wielu kierowców o tym nie wie!

wyzsze ubezpieczenie oc

Podaj dalej

Znajomość przepisów z pewnością ułatwia życie, dlatego warto mieć świadomość swoich praw i obowiązków. W motoryzacji bywają one zawiłe i nie o wszystkich mamy pojęcie. Zlekceważenie niektórych z nich może sporo kosztować.

Sprzedaż samochodu dla sympatyków motoryzacji może być trudnym przeżyciem. Oddanie swojego ulubionego auta w ręce innej osoby bywa smutnym momentem w życiu. Szczególnie jeśli do takiej sytuacji zmusza nas sytuacja prywatna. Obojętnie, jakie motywy zmuszają nas do zmiany pojazdu, jako zbywca musimy pamiętać o kilku formalnościach.

Umowa kupna – sprzedaży to jest obowiązek!

Współcześnie wszystko powinno być uregulowane prawnie i mieć swój formalny charakter. Przede wszystkim dlatego, że tego wymagają przepisy. Poza tym wszelkiego rodzaju dokumenty potrafią ochronić nasze interesy w razie problemów. Dlatego podczas sprzedaży samochodu powinniśmy spisać umowę kupna-sprzedaży, która powstanie w dwóch identycznych egzemplarzach. Przyda się nam ona w następnych krokach, jakie musimy wykonać po sprzedaży auta.

zakaz sprzedaży samochód samochody używane
fot. pixabay

Ważną polisę OC przekaż nowemu właścicielowi

Po spisaniu umowy kupna-sprzedaży nowemu właścicielowi pojazdu należy przekazać wszystkie dokumenty związane z polisą OC. Przede wszystkim powinna być ona aktualna, jeśli jest inaczej, formalnie auto nie powinno wyjechać na drogę. Powód jest bardzo prosty: każda stłuczka lub poważny wypadek obciążają kierowcę pokryciem kosztów naprawy i leczenia ewentualnych poszkodowanych z własnej kieszeni.

Masz 14 dni na poinformowanie ubezpieczalni

Wielu kierowców zapomina, że ma 14 dni od dnia sprzedaży samochodu na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma wykupioną polisę o zmianie właściciela pojazdu. W ten sposób od chwili przyjęcia tej informacji przez towarzystwo ubezpieczeniowe wszelkie prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem przechodzą na nowego właściciela.

Ubezpieczenie OC auta

Zwrot nadpłaconego ubezpieczenia dla sprzedającego nie zawsze jest możliwy. Jeśli nabywca samochodu zdecyduje się skorzystać z aktualnej polisy OC i nie wypowie on umowy, ubieganie się o zwrot nadpłaconej składki ubezpieczeniowej jest niemożliwe. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku AC, ponieważ jest ono dodatkowym ubezpieczeniem. W związku z tym po informacji o zmianie właściciela pojazdu, ubezpieczenie AC automatycznie wygasa. Wtedy możemy otrzymać zwrot nadpłaconej składki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News