MASAKRA! Dzień bez samochodu w tygodniu dla dobra planety! Już nie pojedziemy, kiedy chcemy?!

MASAKRA! Dzień bez samochodu w tygodniu dla dobra planety! Już nie pojedziemy, kiedy chcemy?!

nowe podatki 2023 za garaże

Podaj dalej

Dbałość o środowisko naturalne jest jednym z obowiązków człowieka. Ziemia to skomplikowany ekosystem, który sukcesywnie się zmienia. Częściowo przez negatywne skutki rozwoju cywilizacji, ale także samoczynnie. Troska o zachowanie otaczającej nas rzeczywistości, w jaki najlepszej kondycji jest bardzo szlachetnym działaniem. Jednak dzień bez samochodu w tygodniu dla dobra planety ma niewiele wspólnego z rozsądkiem.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej przez państwa należące do Unii Europejskiej wydaje się celem nadrzędnym. Nawet konflikt zbrojny pomiędzy Rosją i Ukrainą nie powstrzymał lub nie zmienił kierunku myślenia części polityków. Pozytywnym skutkiem wydaje się „schowanie do szuflady” niektórych z aktywistów klimatycznych, którzy nie protestują przeciwko wojnie, która powoduje ogromne zanieczyszczenie atmosfery. Sprzęt bojowy nie ma filtrów DPF, AdBlue i każdego dnia spala dziesiątki tysięcy litrów paliwa. Jednak dla dobra klimatu mamy zrezygnować z wielu aktywności dnia codziennego.

Dzień bez samochodu w tygodniu dla dobra planety!

Wielka Brytania od kilku miesięcy przeżywa spory polityczny kryzys, jednak nie przeszkadza to politykom, żeby dążyć do nadrzędnego celu, jakim jest redukcja poziomu dwutlenku węgla. I tak powstaje szereg pomysłów, które mają zachęcić Brytyjczyków do zmiany swoich nawyków. Spacer, podróż transportem zbiorowym lub elektryczną hulajnogą mają być spójnym planem działania. W następne kroki wpisany jest między innymi dzień bez samochodu!

Pomysł rodem ze średniowiecza?!

Z historii wiemy, że część mieszkańców miast musiała prosić o pozwolenie urzędników, aby udać się w podróż poza jego mury. Dzisiaj pewna grupa polityków również pragnie przywiązać ludzi do ziemi. Oczywiście jest to w dużym cudzysłowie, ponieważ zachęta do ograniczenia CO2 i propozycja korzystania z transportu publicznego z założenia jest całkiem słuszna.

paliwo samolot silnik
fot. freepik

Jednak w tym wszystkim jest bardzo dużo hipokryzji, ponieważ z jednej strony urzędnicy wymyślają szereg nakazów i zakazów dla dobra planety i jednocześnie pozwalają oni najbogatszym łamać te decyzje bez żadnych konsekwencji. W ten sposób ponownie utrwala się podział społeczny rodem ze średniowiecza, gdzie jedna część społeczeństwa miała tylko zakazy, a druga mogła eksplorować świat i cieszyć się prawem wyboru.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News