Kupuj samochód niczym profesjonalista! Zastosuj te proste zasady!

Kupuj samochód niczym profesjonalista! Zastosuj te proste zasady!

używany samochód

Podaj dalej

Zakup samochodu to zawsze wyjątkowy dzień, któremu towarzyszą emocje. Nawet ludzie mało związani z motoryzacją czują lekką ekscytację, a może nawet niepewność. W końcu wydajemy pieniądze na rzecz o znacznej wartości. Warto do całej transakcji się dobrze przygotować, dlatego podpowiadamy, jak kupować samochód niczym profesjonalista!

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że ogólnych zasad, jak kupować cztery kółka, jest znacznie więcej, niż te przedstawione poniżej. Wielu sprzedawców ma swoje triki, które pomagają im trafnie weryfikować samochody. Jednak te kilka prostych zasad pomoże nam uniknąć skarbonek na kołach!

Emocje na bok!

Zaczynamy od rzeczy najtrudniejszej, czyli emocji podczas oglądania samochodów. Jako ludzie jesteśmy mało racjonalni w swoich decyzjach i kierujemy się przede wszystkim emocjami. W związku z tym musimy mieć tego świadomość i wyciszyć w sobie je do maksimum. Często mówi się, że kupujemy oczami, ponieważ tego jesteśmy nauczeni przez lata ewolucji, żeby zwracać uwagę na jaskrawe barwy, które są ostrzeżeniem i symetryczne kształty, ponieważ oznaczają one zdrowie.

łódź korki miasta

Dlatego ładnie wypucowany samochód z czystym wnętrzem i wszystkim wokoło zrobionym na błysk, powinien wzbudzić naszą czujność. Jeśli coś jest zbyt idealne, należy być sceptycznym do samego końca! Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, żeby kupować samochód, jak profesjonalista?

Zweryfikuj historię pojazdu i przebieg

Na pewno trzeba zapomnieć o tym, że samochody z dużymi przebiegami są gorszym wyborem od aut z mniejszymi liczbami na zegarze. Wszystko jest uzależnione od stanu technicznego pojazdu, a ten pomoże zweryfikować historia pojazdu. Jeśli sprzedający nie ma wiele do zaoferowania pod kątem faktur lub rachunków za naprawy oraz serwis i niezbyt potrafi określić, co dotychczas było zrobione przy samochodzie, warto skończyć spotkanie.

Duży przebieg
Fot. pixabay.com

Bardzo dobrym pomysłem jest sprawdzenie losów samochodu sprowadzonego zza granicy przy pomocy numeru VIN i specjalnych stron internetowych. Wtedy można z łatwością ocenić, czy i jak bardzo był skorygowany przebieg samochodu oraz jakie naprawy w ASO ma on za sobą.

Kupuj jak profesjonalista – oddaj samochód w ręce eksperta!

Profesjonaliści mają odwagę i nawyk korzystania z wiedzy, a także doświadczenia ekspertów w swojej branży z większym doświadczeniem. Gdy opisane wcześniej etapy są wiarygodne i trudno mieć wątpliwości co do logicznego ciągu wydarzeń w historii pojazdu, nadszedł czas na jazdę próbną. To jeden z ostatnich momentów, gdzie mogą ujawnić się nieprawidłowości. Auto prowadzi się pewnie, jest zwarte i pracuje wzorowo, czy to oznacza koniec pracy?

Nie! Auto, na które się zdecydujemy i jest naszym faworytem, powinno trafić do stacji kontroli pojazdów, gdzie diagnosta we współpracy z rzeczoznawcą potwierdzą nasze przypuszczenia i obserwacje. Pomiar grubości powłoki lakierniczej i dogłębna diagnostyka stanu technicznego to niemal finał! Na końcu pozostaje podpisanie umowy kupna – sprzedaży i dokonanie transakcji!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News