Dzisiaj wysokość rachunków ma jeszcze większe znaczenie. Można odnieść wrażenie, że podwyżki mają miejsce przy każdej następnej opłacie. Dlatego wszystkie informacje o korzystnych zmianach w cenach, są mile widziane. Jest to taki powiew nadziei, a jeśli okazują się one prawdą, także optymizmu.
Nowelizacja Prawa Energetycznego
Prace nad nowelizacją Prawa energetycznego (Ustawa z 28 lipca 2023 r.) zostały zakończone. Głównym celem tych zmian jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącej zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Kluczowe aspekty nowelizacji skupiają się na odbiorcach energii.

Najważniejszym elementem są dynamiczne taryfy prądu, aktualizowane co 15 minut. Ponadto, klienci będą mieli dostęp do nowej porównywarki cen oraz możliwość szybkiej zmiany dostawcy energii. Dodatkowo, na rynku pojawią się nowe podmioty, takie jak społeczności energetyczne oraz agregatory. Od lipca 2024 nastąpią istotne zmiany dla prosumentów.
Dynamiczne ceny prądu
Przepisy zobowiązują operatorów z ponad 200 tys. klientów do wprowadzenia dynamicznych taryf. Cena energii będzie zależna od aktualnego popytu i podaży i będzie się aktualizować co ćwierć godziny. Jeśli na rynku jest dużo energii, jej cena spada. W przeciwnym przypadku, ceny mogą rosnąć. Aktualnie, 16 mln odbiorców płaci stałą cenę za energię, z wyjątkiem taryf nocnych i weekendowych.
Kto skorzysta z dynamicznych taryf?
Korzystanie z nich będzie wymagało świadomego zarządzania zużyciem prądu. Przykładowo, sobotnie ceny mogą różnić się drastycznie od niedzielnych. Wymaga to śledzenia cen i dostosowywania swojego zużycia. Do korzystania z dynamicznych taryf potrzebny będzie również inteligentny licznik z funkcją zdalnego odczytu, który jest obecnie wdrażany w domach.
Zmiany w taryfikacji najbardziej opłacą się dla tych, którzy zdecydowali się na inwestycje w magazyny energii czy ciepła. Kiedy energia z sieci jest droga, a magazyn pełny, można korzystać z własnych zasobów, a nawet sprzedawać nadmiar energii do sieci.
źródło: murator.pl