Koniec transportu miejskiego i ciężarówek, jakie znamy! Unia Europejska ma swój nowy plan!

Kilka dni temu media zajmujące się motoryzacją ogłosiły najnowsze decyzje związane z rejestracją samochodów spalinowych. Okazuje się, że w niedalekiej przyszłości czeka nas koniec transportu miejskiego, a także ciężarówek, jakie znamy!

Koniec transportu miejskiego i ciężarówek, jakie znamy! Unia Europejska ma swój nowy plan!
Podaj dalej

Oczywiście postęp technologiczny jest jednym z największych osiągnięć ludzkości, pod warunkiem że służy on ludziom. Jeśli jest to sprawa budząca kontrowersje, można mieć wątpliwości, czy aby na pewno o ekologię tutaj chodzi. Unia Europejska wyznaczyła sobie szereg dat, które mają być granicą do wprowadzenia określonych zmian w społeczeństwie. Wszystko po to, aby relatywnie niewielki obszar Ziemi był przyjazny dla środowiska naturalnego, gdy inne rejony świata stawiają ekologię nieco niżej w liście priorytetów.

Powolne zmiany w transporcie są już widoczne

Czasy autobusów miejskich, które po odjechaniu z przystanku zostawiały za sobą jedynie chmurę czarnego dymu odeszły do przeszłości. Dzisiaj w większości polskich aglomeracji spotykamy całkiem nowoczesne pojazdy. Część z nich jest napędzana układami hybrydowymi, przez co porusza się przy pomocy silnika elektrycznego i jednostki napędowej na olej napędowy. Co ciekawe już teraz spotyka się również w pełni elektryczne autobusy. To jest właśnie ostateczny krok – od 2030 bezemisyjne pojazdy do transportu w miastach.

mandat autobus zatoczka przystanek włączenie do ruchu autobusy
fot. pixabay

Koniec ciężarówek, jakie znamy

Obecnie 99% wszystkich ciężarówek na europejskich drogach napędza silnik wysokoprężny, ale ma to się zmienić. Chociaż dzisiaj trudno sobie to wyobrazić, to udział tego napędu również w tym sektorze ma ulec zmianie. Wszystko przez emisję szkodliwych substancji w tym CO2, która wzrosła rzekomo w ostatnim czasie nawet o 44%. W związku z tym do emisja szkodliwych substancji ma zostać zredukowana o 90% do 2040 roku.

prędkość ograniczenie prędkości mandat znaki przepisy unia europejska
fot. freepik

Pozostaje pytanie – jak infrastruktura wytrzyma tak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, gdy sami rządzący wspominają o ryzyku lockdownów energetycznych. Gdy ciężarówki, transport publiczny i pojazdy osobowe będą na prąd w sytuacji przerw w jego dostawach i w braku alternatywy, Unię Europejską czeka niemal całkowity paraliż. Brak karetek, straży pożarnej i innych służb, ponieważ nie można naładować baterii.

Przeczytaj również