Koncerny naftowe oszalały! To droga wprost do katastrofy!

Koncerny naftowe oszalały! To droga wprost do katastrofy!

ceny paliw ropa

Podaj dalej

Koncerny naftowe mają istotny wpływ na ceny benzyny, ponieważ między innymi od poziomu wydobycia surowca zależy jego ostateczna wycena na stacjach paliw. Jednak decyzje kilku graczy z tego sektora sprawiają, że kierowcy powinni zacząć trzymać się za kieszeń!

Gospodarka jest układem krwionośnym naszej cywilizacji a ropa naftowa kroplówką, naszym paliwem, wręcz narkotykiem, od którego niemal cała ekonomia jest zależna. Bez wydobycia ropy naftowej, gazu i nomen omen węgla kamiennego, którego coraz mocniej zakazuje się w Unii Europejskiej, rozwój wielu państw na świecie byłby prawdopodobnie dużo słabszy.

Od elektryfikacji do ropy, czyli to już było!

Krótkie naświetlenie historii związanej z rozwojem ludzkości i jej technologii, można podzielić na kilka etapów. Jednym z kluczowych rozdziałów w niedalekiej przeszłości była rewolucja przemysłowa. Zaczęła się ona między innymi od wprowadzenia na szeroką skalę silnika parowego i maszyn. Dalej następnym kołem zamachowym okazał się prąd. Jego możliwości oraz potencjał energetyczny zachwycił świat. Po ulicach jeździły tramwaje, ludzie w coraz większym stopniu mieli elektryczność w mieszkaniach.

Jednak ludzie zainteresowani wydobywaniem ropy naftowej chcieli przekonać świat, że jest ona początkiem nowej rewolucji technologicznej. Czy to się im udało, bardzo dobrze wiemy, ponieważ tankujemy samochody na stacji paliw, zamiast ładować je z gniazdka. Z bardzo wielu powodów część ludzi odpowiedzialnych za nadawanie kierunku, w jakim powinna dalej podążać ludzkość, naciska i lobbuje na rzecz baterii i energii elektrycznej.

Koncerny naftowe mają być ekologiczne?

Do prawdziwego paradoksu doszło w ostatnim czasie w koncernie naftowym o nazwie Shell. Niderlandzki sąd nakazał firmie działającej w przemyśle naftowym obniżyć emitowanie gazów cieplarnianych. Wtóruje temu Międzynarodowa Agencja Energii, ponieważ opracowała ona plan osiągnięcia przez firmy zajmujące się wydobyciem ropy neutralności klimatycznej.

Zmian na stacjach paliw
foto: pitstopadviser

Konsekwencje takich decyzji będą długotrwałe, a być może na swój sposób nieodwracalne, ponieważ według analityków rynku paliwowego odbiją się one na cenach paliw. Jak zawsze za wszystkie zmiany zapłaci statystyczny użytkownik samochodu. Na tę chwilę trudno przewidzieć, jak dalekie w skutkach dla ceny za litr paliwa będą opracowane aktualnie plany.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News