Komunikaty, których nie możesz ignorować! Grozi to awarią!

Komunikaty, których nie możesz ignorować! Grozi to awarią!

Zegary

Podaj dalej

Współczesne samochody oferują mnóstwo systemów bezpieczeństwa i wyświetlają komunikaty dla kierowcy. Część z nich można zignorować, jednak istnieją kontrolki, które sygnalizują potencjalną awarię. Na nie koniecznie musisz zwrócić uwagę!.

Najczęściej kontrolki i komunikaty o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa pasażerów i sprawności pojazdu mają kolory, które kojarzą się z zagrożeniami oraz ostrzeżeniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o barwę pomarańczową i czerwoną. Stąd na przykład niski poziom paliwa sygnalizowany jest na żółto.

Poziom AdBlue – ważna informacja dla silników diesla

Jednym z najważniejszych komunikatów dla kierowców, którzy mają samochody ciężarowe lub nowoczesne silniki diesla, jest informacja o niskim poziomie AdBule. Popularny roztwór mocznika pomaga obniżyć szkodliwe substancje emitowane przez jednostkę napędową. Gdy jego poziom w zbiorniku osiągnie minimalny poziom, zapewne na desce rozdzielczej pojawi się stosowna informacja. Jazda bez AdBlue jest możliwa, jednak czasem wiąże się z obcięciem mocy silnika, poza tym ponowne uruchomienie motoru z reguły jest niemożliwe bez uzupełnienia poziomu płynu.

adblue pomiar spaliny

Komunikaty o zanieczyszczonym filtrze DPF

Filtr DPF to kolejny przykład komunikatu zarezerwowany wyłącznie dla silników wysokoprężnych. Co prawda w nowoczesnych samochodach benzynowych spotykamy filtry GPF, czyli benzynowe odpowiedniki DPF-a, jednak sprawiają one nieco mniej problemów. Informacja o zapchanym filtrze cząstek stałych najczęściej pojawia się, gdy diesel spędza zbyt dużo czasu w miejskich korkach.

diesel-dpf

Kontrolka ciśnienia oleju – tego nie można lekceważyć!

Bardzo ważny z punktu widzenia każdego silnika spalinowego jest odpowiedni poziom i ciśnienie oleju. Gdy na desce rozdzielczej pojawi się symbol „lampy Aladyna” eksperci rekomendują możliwie najszybciej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu. Oczywiście należy udać się do serwisu, najlepiej na lawecie, albo holu i ustalić, co było przyczyną tej informacji.

Kontrolka oleju

Symbol akumulatora – uwaga zabraknie prądu!

Jeśli zobaczymy ikonkę, która przypomina swoim kształtem klasyczny akumulator samochodowy, niemal możemy być pewni problemów. Najprawdopodobniej coś złego wydarzyło się z samym alternatorem lub paskiem, który współpracuje z tym podzespołem. Oznacza to między innymi, że brakuje stałego dostępu do energii elektrycznej w naszym aucie. Jak wiadomo, bez prądu daleko nie zajedziemy i to nie tylko w autach elektrycznych.

alternator-benzyna-diesel-kontrolka

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News