Polska jest krajem w umiarkowanej strefie klimatycznej, w związku z tym, musimy radzić sobie z cieplejszą i chłodniejszą częścią roku. Aktualnie pogoda jest mniej wyrazista i coraz trudniej jednoznacznie możemy odróżnić cztery pory roku. Mimo tego jest praktycznie pewne, że będzie chłodniej. W okresie ochłodzenia sporo rodzin musi ogrzewać swoje domy węglem. Kiedy jest dobry czas na zakup tego surowca?
Ceny węgla na światowych rynkach spadają, ale…
Jeśli spojrzymy na światowych producentów węgla i ceny na giełdach, jakie oferuje się za „czarne złoto”, można zauważyć trend spadkowy. Skala gigantycznych podwyżek wydaje się na tę chwilę za nami. Jednak tona węgla na skupie w Polsce, choć dużo tańsza niż jeszcze na początku 2023 roku, jest ciągle powyżej standardów cenowych, do jakich byliśmy przyzwyczajeni przez lata. Wydaje się, że obecnie obserwujemy stabilizację cen i spadek poniżej 1000 złotych netto za tonę dla węgla kamiennego jest mało prawdopodobny.

Kluczowa decyzja przed sezonem jesienno-zimowym
Pod koniec lata można już spróbować podjąć kluczową decyzję przed sezonem jesienno-zimowym i zdecydować się na zakup węgla. Jak podaje portal biznes.interia.pl rząd ma analizować sytuację, jak potencjalnie wesprzeć obywateli w związku z tym nie do końca wiadomo, co wydarzy się z dodatkiem węglowym.

Co ciekawe już część osób ma w swoich domach zapasy węgla na zimę, co przekłada się na zmniejszony popyt na ten surowiec. Bardzo prawdopodobne jest to, że ceny jeszcze nieznacznie spadną, jednak nie należy spodziewać się spektakularnych wyprzedaży. Trzeba pamiętać też o tym, że niebawem zainteresowanie zakupem węgla zacznie rosnąć, a część osób będzie odkładać tę decyzję do ostatniej chwili.
źródło: biznes.interia.pl