Kierowco, zbliżają się trudne chwile dla Twojego auta! Zwróć na to uwagę

Kierowco, zbliżają się trudne chwile dla Twojego auta! Zwróć na to uwagę

samochod na wakacje

Podaj dalej

Wakacje i wzrost temperatury są poważnym zagrożeniem dla niemal każdego auta. Dlatego dzisiaj przypominamy, jakie usterki mogą dać o sobie znać, gdy na termometrze pojawią się prawdziwie upalne wskazania.

Wiele miejsca w motoryzacyjnej prasie przeznacza się na opisywanie negatywnych skutków ujemnych temperatur na wiele układów pojazdu. Tymczasem okazuje się, że wysokie, wysokie temperatury powietrza są również poważnym zagrożeniem dla samochodów. Liczba usterek jest porównywalna do tych zimą, a niektóre z nich mogą być bardzo zaskakujące.

Samochód przestaje odpalać

Kilka dni postoju samochodu na dworze w upalnej temperaturze i pojawiły się problemy z uruchomieniem silnika? Jest to bardzo częste zjawisko, o którym zdajemy sobie sprawę, gdy dotknie nas ono personalnie. Stereotypowo wydaje się, że bateria w naszym samochodzie dużo szybciej rozładowuje się podczas ujemnych temperatur. Tymczasem prawda może okazać się zupełnie inna.

start stop a akumulator w samochodzie
Freepik

Wysokie temperatury mogą przyspieszyć zjawiska elektrochemiczne, które zachodzą wewnątrz akumulatora. W ten sposób przyspiesza proces samorozładowania się baterii. Dlatego, jeśli planujemy zostawić auto na wakacjach na dłuższy postój, warto mimo wszystko od czasu do czasu uruchomić silnik, aby podtrzymać optymalną ilość energii w baterii.

Klimatyzacja przestaje być wydajna

Regularne serwisowanie układu klimatyzacji ma same korzyści. Odgrzybianie i wymiana czynnika chłodniczego to jedne z podstawowych czynności, które powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Warto również pamiętać o wymianie filtra kabinowego. Na logikę chcemy korzystać z klimatyzacji przede wszystkim latem. Okazuje się, że w bardzo upalne dni wydajność klimatyzacji może znacząco spaść. Jest to całkiem naturalne zjawisko, o którym trzeba wiedzieć i nie wpadać w panikę, że coś z klimą jest nie tak. Podobnie zupełnie naturalne są ślady cieczy, najczęściej wody pod samochodem, ponieważ jest ona skutkiem skraplającej się cieczy z układu klimatyzacji.

klimatyzacja temperatura samochod

Pamiętaj o kontrolowaniu temperatury silnika

W czasie wakacji z dużo większym szacunkiem należy podejść do tego, co dzieje się z naszym silnikiem. Sprawdzenie szczelności układu chłodzenia, uzupełnienie poziomu płynu chłodniczego i co bardzo ważne kontrolowanie poziomu temperatury tej cieczy, pozwala uchronić silnik oraz jego poszczególne podzespoły przed nadmiernym przegrzaniem się.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News