Kierowca Transportera niemal doprowadził do tragedii! Zobacz, jak niewiele brakowało!

Kierowca Transportera niemal doprowadził do tragedii! Zobacz, jak niewiele brakowało!

Kierowca Transportera niemal doprowadził do tragedii! Zobacz, jak niewiele brakowało!

Podaj dalej

Jazda drogami krajowymi i wojewódzkimi wymaga większego skupienia od kierowcy. Zwiększony ruch w dwóch kierunkach sprawia, że zagrożenie może nadejść niemal z każdej strony, dlatego trzeba być czujnym, żeby uniknąć takich sytuacji, jakie spowodował kierowca Volkswagena Transportera.

Na kursie nauki jazdy umiejętność patrzenia daleko przed samochodem jest czymś nieoczywistym. Bardziej uwaga nowego kierowcy skoncentrowana jest na zaliczeniu poszczególnych sekcji trasy egzaminacyjnej, niż na pracy nad prawidłowymi zachowaniami na drodze. Stąd manewry wyprzedzania, unikania niebezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia na drodze, są w większości przypadków instynktownym zachowaniem. Brakuje tak dużej możliwości szkolenia, aby wypracować określone reakcje.

Zasada ograniczonego zaufania

Jednak mimo pewnych niedociągnięć związanych z tym,  jak wygląda cały proces szkolenia młodych kierowców, ciągłe przypominanie o zasadzie ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi jest bardzo dobre. Gdy ktoś włącza kierunkowskaz, zmienia pas ruchu lub podejmuje się manewru wyprzedzania, warto zachować margines błędu na zaskakujące sytuacje na drodze. Oczywiście bardzo często trudno jest wszystko przewidzieć, dlatego prawidłowa reakcja za kierownicą pomaga uniknąć tragedii na drogach.

jak korzystać z kierunkowskazu
freepic

Wyprzedzanie przez dwa pojazdy

Gdy podejmujemy się wyprzedzania i ruszamy za pojazdem, który również rozpoczął taki manewr, musimy mieć pewność, że na całą procedurę również i dla nas wystarczy miejsca na drodze. Niestety zdarza się tak, że niejako ufamy kierowcy przed nami i niemal w ciemno jedziemy za nim. W tej sytuacji może się okazać, że pierwsze auto zdąży wrócić na swój pas ruchu, a my jako drugi pojazd już nie. W ten sposób narażamy się na czołowe zderzenie na drogach wojewódzkich i krajowych, a także wszystkich innych, gdzie jest ruch dwukierunkowy.

Volkswagen Transporter ledwo wyhamował!

Na poniższym nagraniu widać dosyć dobrze, że  za wyprzedzającym inne auto motocyklistą podąża z dużą prędkością biały Volkswagen Transporter. Kierowca jednośladu wraca na swój pas, ale bus mimo łuku na drodze postanawia wyprzedzać dalej. Szybko okazuje się, że z przeciwka jedzie inny pojazd. Widać, że kierowca Volkswagena gwałtownie hamuje, co ciekawe blokują się tylne koła i auto traci swoją stabilność. Ta sytuacja pozwala przypuszczać, że w tym Transporterze był uszkodzony układ hamulcowy.

Dlatego tak ważne jest, aby podczas wyprzedzania zachować szczególną ostrożność, ponieważ jedna źle oceniona odległość, nadmierne zaufanie do innych użytkowników drogi lub do swoich umiejętności, może być przyczyną prawdziwej tragedii.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News