Każdy kierowca powinien to zrobić po 10 000 km! Notorycznie o tym zapominamy!

Każdy kierowca powinien to zrobić po 10 000 km! Notorycznie o tym zapominamy!

Każdy kierowca powinien to zrobić po 10 000 km! Notorycznie o tym zapominamy!

Podaj dalej

Życie codzienne wymusza na nas szereg obowiązków, jednak nie o wszystkim udaje się pamiętać. Dzisiaj w dużym skrócie omówimy czynność, którą w teorii powinien zrobić każdy kierowca po około 10 000 km.

Gdy myślimy o czynnościach serwisowych, które muszą być przeprowadzane regularnie, żeby nasz samochód był trwały i bezpieczny, do głowy w pierwszej kolejności przychodzi nam zmiana oleju silnikowego, filtrów, a także nieco dalej opon z letnich na zimowe oraz rozrządu wraz z całym osprzętem. Dużo mniejszym zainteresowaniem ze strony kierowców cieszy się rotacja ogumienia.

Jakie opony zakładać na osie w samochodzie?

Przepisy ruchu drogowego dosyć precyzyjnie określają, jakie ogumienie może trafić na każdą oś. Poza kilkoma wyjątkami zabrania się montowania na jednej osi dwóch różnych mieszanek. Oczywiście ta sytuacja przestaje obowiązywać, gdy mówimy o konieczności zmiany przebitej opony. Jednak taka kombinacja mieszanek powinna mieć wyłącznie charakter tymczasowy.

Łysa opona w Skodzie

Gdy musimy skorzystać z dwóch różnych modeli opon, ważne jest, żeby były one połączone w pary. Jedna para na przednią oś i druga na tylną. Tutaj też pojawia się kwestia tego, na której osi ma być lepsza mieszanka. Odpowiedź ekspertów jest jednoznaczna – opony w lepszym stanie technicznym montujemy zawsze na tylną oś! Powód jest bardzo prosty, opanowanie poślizgu tylnej osi jest zdecydowanie trudniejsze od uślizgu przodu.

Każdy kierowca powinien to robić co 10 000 km!

Powiązanym tematem jest rotacja opon, o której bardzo często zapominamy. Każda oś inaczej zużywa bieżnik opony, dlatego, żeby cztery sztuki ogumienia ścierały się możliwie równomiernie, warto co około 10 000 km zrobić rotację opon. Producenci mieszanek w instrukcji obsługi lub na stronach internetowych sugerują, kiedy warto pomyśleć o zmianie. Dla jednej firmy i napędu będzie to 5000 km, dla innych parametrów 12 000 km. Można założyć średnią wartość na poziomie około 10 000 km.

rozmiar felgi opona

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News