Każdy kierowca musi zachować minimum 10 metrów odstępu! Wiesz, co to za przepis?

Przepisy ruchu drogowego mają swoje niuanse, które powodują, że bardzo łatwo jest narazić się na mandat karny. Każdy kierowca powinien znać w teorii wszystkie zapisy z kodeksu drogowego, dlatego dzisiaj przypominamy o zachowaniu 10 metrów odległości. Od czego i kogo dokładnie? O tym przeczytasz poniżej.

parkowanie parking opłata parkometr
Podaj dalej

Ruch drogowy musi uwzględniać czas reakcji człowieka oraz maszyny, a także ograniczenia w widoczności. Dlatego na podstawie szeregu doświadczeń powstały przepisy, które precyzyjnie regulują, w jakiej odległości od innych uczestników ruchu drogowego może znajdować się nasz pojazd. Oczywiście wszystko ma jeden cel – maksymalne podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Odległość od poprzedzającego pojazdu

Polscy kierowcy systematycznie uczą się prawidłowych zachowań na drodze. Ciągle zdarzają się osoby, które mają kłopot z zapamiętaniem, że na drogach szybkiego ruchu i autostradach bezpiecznym, odpowiedzialnym i po części, wymaganym przez przepisy ruchu drogowego, jest stosowny dystans od poprzedzającego nas pojazdu. Od 2021 roku za jazdę na tak zwanym zderzaku można otrzymać mandat w wysokości nawet 500 złotych!

jak uniknac mandatu z opp
fot. freepik

Kłopotliwe przejście dla pieszych

Na drogach obserwujemy również sporo dziwnych zachowań w okolicy przejścia dla pieszych. Dotyczy to zarówno kierowców i ludzi poruszających się piechotą. Trudności z oceną, czy dana osoba chce przejść na drugą stronę jezdni, karygodne, a także śmiertelnie niebezpieczne wyprzedzanie na pasach. To największe błędy, jakie możemy zaobserwować w ruchu drogowym. Jest jeszcze jedno zachowanie, które być może jest nieświadomym błędem.

Kierowca musi zachować minimum 10 metrów odstępu!

Wyzwaniem dla kierowców jest pamiętanie o tym, że nasz pojazd za przejściem dla pieszych i przed przejściem dla pieszych powinien być zaparkowany w odległości minimum 1o metrów. Jak mówi art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym – zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem„. Niestety w zatłoczonych miastach, gdzie liczba miejsc do parkowania wydaje się być mocno ograniczona dla wielu osób jest to spore wyzwanie.

Pixabay

Przeczytaj również