Katalizator nadaje się do wymiany! Wtedy nadchodzi jego czas

Katalizator nadaje się do wymiany! Wtedy nadchodzi jego czas

dpf-katalizator-kradziez-policja

Podaj dalej

O niektórych częściach w samochodzie nieco zapominamy, a bardzo prawdopodobne jest to, że należy do nich katalizator. Zwraca on naszą uwagę w momencie, gdy ktoś go potajemnie wytnie z samochodu lub pojawią się objawy jego zużycia.

Prawdopodobnie niewiele osób może od tak wymienić podstawowe objawy zużycia katalizatora, dlatego w dzisiejszym materiale podpowiemy, co powinno zwrócić naszą uwagę. Warto o to zadbać, ponieważ podczas badania technicznego możemy być świadkami niemiłej niespodzianki.

Jaką funkcję pełni katalizator?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo łatwa. Podstawowym zadaniem katalizatora jest zmniejszenie ilości szkodliwych substancji, które trafiają do układu wydechowego na skutek pracy silnika. Mowa tutaj przede wszystkim o tlenku węgla, dwutlenku węgla, a także powstających węglowodorów. Oczywiście współczesne silniki spalinowe ze względu na rosnące normy emisji spalin poza katalizatorem dysponują również filtrami cząstek stałych. Ten duet ma zapewnić spaliny, które podobają się ekologom i Unii Europejskiej.

diesel spaliny co2

Katalizator niszczy jazda w mieście i olej

Każda część w samochodzie z czasem przestaje się opierać upływowi czasu i ulega awarii. Dlatego trzeba mieć świadomość, że również katalizator może się zużyć. Głównie za sprawą wieku, jednak istnieją czynniki, które mogą zniszczyć go dużo szybciej. Przede wszystkim nagłe schłodzenie za sprawą wjazdu w kałużę. Poza tym jazda po mieście i dostawanie się oleju do paliwa, który niespalony tworzy sadzę i zatyka oczka wewnątrz katalizatora.

inflacja kryzys nowe samochody
fot. pixabay

Jakie są objawy zużycia katalizatora? Z pewnością to poczujesz!

Gdy katalizator prosi o przysłowiowy urlop, towarzyszy temu szereg objawów. Przede wszystkim podczas jazdy możemy słyszeć coś w rodzaju grzechotania, ponieważ wewnątrz katalizatora znajdują się jego wypalone elementy. Dodatkowo nasz samochód często wykazuje większe zapotrzebowanie na paliwo. Zdarza się również, że straci on moc. Mogą przytrafić się zdławienia, pojawi się na desce rozdzielczej komunikat o nazwie: check engine.

Oczywiście po podłączeniu samochodu do komputera diagnostycznego również powinny pojawić się określone błędy. Najczęściej jest to komunikat PO420, który należy rozumieć, jako niską wydajność katalizatora.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News