Jazda pod prąd - jak to zrobić zgodnie z zasadami? Wielu kierowców o tym nie wie!

Jazda pod prąd - jak to zrobić zgodnie z zasadami? Wielu kierowców o tym nie wie!

mandat jazda pod prad

Podaj dalej

Błędy za kierownicą zdarzają się każdemu kierowcy, ponieważ jesteśmy ludźmi. Co zrobić, gdy przydarzy nam się jazda pod prąd? Okazuje się, że naprawianie swojego błędu za wszelką cenę to bardzo zła decyzja!

Bardzo niebezpieczne i w pewien sposób spektakularne są wszelkiego rodzaju nagrania, gdzie jeden z pojazdów porusza się po danej drodze w przeciwnym kierunku. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dróg ekspresowych i autostrad, ponieważ prędkość większości samochodów jest znaczna. W momencie zderzenia ze sobą aut, jadących w przeciwnych kierunkach, możemy mówić o prawdziwej tragedii.

Przyczyny jazdy pod prąd są zróżnicowane

Najgorszym motywem, który skłania ludzi do jazdy pod prąd, jest chęć zawrócenia w korku, który powstał na skutek wypadku. Jazda w utworzonym korytarzu życia przez innych kierowców w przeciwnym kierunku, jest jedną z najbardziej nieodpowiedzialnych decyzji na drodze.

Poza tym ze zmęczenia lub rozkojarzenia możemy pomylić zjazdy, przez co niektórzy kierowcy decydują się cofnąć do miejsca, gdzie faktycznie powinni zjechać. Rzeczą nieco trudną do zrozumienia, ale nadal możliwą jest pomylenie wjazdu i wybranie akurat tego, który formalnie jest zjazdem. Jednak tutaj musi dojść do szeregu naruszeń przepisów ruchu drogowego, aby tak się stało.

Im szybciej się zorientujemy, tym lepiej!

Gdy już zdarzy się nam jazda pod prąd, powinniśmy maksymalnie wcześnie rozeznać się, że coś jest nie tak. Przede wszystkim kierunek jazdy innych pojazdów powinien dać nam do myślenia. Jeśli już zrozumiemy, jak duży popełniliśmy błąd, kategorycznie zabrania się dalszej jazdy w przeciwnym kierunku!

Jazda pod prąd? Zatrzymaj pojazd i wezwij służby

W sieci można znaleźć szereg filmów, w których kierowcy zdają się zupełnie lekceważyć innych użytkowników drogi i brną w przeciwnym kierunku. To jest złamanie wszelkich zasad bezpieczeństwa! Eksperci między innymi z GDDKiA zalecają zatrzymać się na pasie awaryjnym lub fragmencie drogi wyłączonym z ruchu, po prawej stronie, patrząc od strony prawidłowego kierunku jazdy. Gdy zatrzymamy już nasz pojazd przy barierze, należy włączyć światła awaryjne, możliwie szybko opuścić pojazd, ustawić trójkąt ostrzegawczy i udać się za barierki.

Teraz należy powiadomić wybrane służby, pomoc drogową, policję lub zarządcę drogi o popełnionym błędzie i swojej aktualnej sytuacji. Choć jazda pod prąd jest kosztowna, ponieważ może skończyć się ona mandatem, a także kosztami usunięcia pojazdu, który potencjalnie stwarza zagrożenie dla innych, jest to wzorowa postawa. Pozwala ona wyjść nam z tej opresji z twarzą w sposób maksymalnie bezpieczny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News