Jakie objawy świadczą o zużyciu amortyzatorów? Wydają się one niepozorne!

Jakie objawy świadczą o zużyciu amortyzatorów? Wydają się one niepozorne!

Przegląd-techniczny-2016-958×639

Podaj dalej

Sprawność amortyzatorów ma znaczenie, ponieważ między innymi od ich parametrów zależy pewność prowadzenia się samochodu. Jednak jak wszystkie podzespoły zużywają się one pod wpływem eksploatacji. Najczęściej bardzo powoli tracą one swoje parametry i nieco usypiają czujność kierowców.

Gdy jeździmy naszym samochodem codziennie stałą trasą z domu do pracy i z powrotem, większość czasu stoimy w korkach lub poruszamy się ze względnie niewielkimi prędkościami, możemy mieć drobne problemy z wyczuciem tego, że amortyzatory w naszym aucie się zużywają. Dlatego zebraliśmy kilka najważniejszych symptomów, które świadczą o tym, że warto się nimi zainteresować.

Objawy zużycia amortyzatorów? Nierówno zdarte opony

Okres jesienno-zimowy to dobry moment na sprawdzenie, czy występują objawy zużycia amortyzatorów. Najlepiej zrobić to przy okazji zmiany opon letnich na zimowe. Jednym z symptomów uszkodzonego amortyzatora jest nierówne wycieranie się opony. Jeśli zaobserwujemy takie zjawisko, warto przyjrzeć się, czy towarzyszą temu również inne charakterystyczne aspekty.

Badania techniczne będą bardziej dokładne

Hałas podczas jazdy i drgania

Objawy zużycia amortyzatorów są również łatwe do rozpoznania. Przede wszystkim chodzi o nowe dźwięki, które pojawiły się podczas jazdy po nierównościach. Mogą im towarzyszyć również drgania. Oczywiście nie każdy stukot podczas jazdy po wertepach oznacza koniec amortyzatorów, jednak razem ze zwiększonym zużyciem opony lub opon, źródło dźwięków wydaje się dość łatwe do zdiagnozowania.

Profesjonalna diagnostyka w warsztacie

Na koniec pozostaje wizyta w profesjonalnym warsztacie, ponieważ tylko tak możemy mieć 100% pewności, że objawy zużycia amortyzatorów są faktycznie tym, na co wygląda. Najczęściej eksperci do prawidłowej oceny stanu technicznego amortyzatorów używają dwóch metod:

  • metoda Boge – po podłączeniu pojazdu do komputera fachowiec dokonuje porównania wykresów drgań ze wzorcowymi parametrami dla danego samochodu
  • metoda Eusama – badanie polega na porównaniu nacisku dynamicznego ze statycznym

Tak dogłębna diagnostyka daje klarowne wyniki. Wiemy, który amortyzator wymaga wymiany. Jeśli dojdzie do takiej awarii, powinniśmy możliwie szybko usunąć problem, gdyż jazda z uszkodzonymi amortyzatorami wpływa na stabilność prowadzenia się samochodu, a to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo na drogach. Szczególnie w czasie zimy długość hamowania i pewność w zakrętach muszą być wzorowe.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News