Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie?! Potrzebujesz na to kilku dni!

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie?! Potrzebujesz na to kilku dni!

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie?! Potrzebujesz na to kilku dni!

Podaj dalej

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych na koncie – to mają być dwa straszaki na kierowców. Surowe przepisy zachęcają do zdjęcia nogi z gazu oraz jazdy zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Jednak czasami zdarzy nam się uzbierać niemal komplet oczek. Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Pod koniec 2022 roku trwała dyskusja, czy liczbę punktów karnych będzie można zredukować. Początkowo przepisy zabraniały takich czynności, przez co dla pewnej grupy kierowców perspektywa jazdy z bardzo dużą ilością punktów na koncie, aż przez dwa lata była trudnym do przełknięcia faktem. Okazuje się, że w 2023 roku zmotoryzowani otrzymali pewne wyjście awaryjne, ale w tej metodzie znajduje się również haczyk!

Punkty karne są jeszcze ważniejsze!

Jeszcze kilka lat temu punkty karne na koncie były jedynie informacją dla kierowcy oraz służb, że popełnia on wykroczenia drogowe. Z punktu widzenia przepisów po roku nasze konto ponownie było czyste i mogliśmy mieć bufor bezpieczeństwa na wypadek gapiostwa. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła, ponieważ waga punktów karnych na naszym koncie jest zdecydowanie większa!

mandat policja policjant kontrola odległość prędkość
Pixabay

Zostają one z nami na dużo dłużej, ponieważ przez dwa lata, a dodatkowo czas ten zaczyna mijać dopiero po opłaceniu grzywny. W związku z tym, jeśli ktoś planuje zwlekać z uregulowaniem mandatu, w zasadzie pogarsza on swoją sytuację. Dodatkowo wiele towarzystw ubezpieczeniowych zamierza skorzystać z nadanych im uprawnień i zerknąć na konto punktowe przy obliczaniu nowej stawki za ubezpieczenie OC.

Jak zredukować liczbę punktów karnych?!

Okazuje się, że istnieje furtka dla kierowców. W 2023 roku można zredukować liczbę oczek na koncie, ale tylko pod warunkiem, że przekroczyliśmy ich maksymalną wartość. Wtedy mamy obowiązek uczestniczenia w kursie. Edukacja trwa 28 godzin i jest podzielona na 4 dni. Obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Jeśli ktoś zdecyduje się ominąć kurs redukujący liczbę punktów, traci prawo jazdy automatycznie. Kierowcy po zdanym kursie muszą uważać na liczbę punktów aż przez pięć lat. Taki okres nie mogą przekroczyć maksymalnego poziomu punktów, ponieważ z automatu tracą uprawnienia.

źródło: autobaza.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News