Jak używać gaśnicy samochodowej? Czas i precyzja są kluczami do sukcesu

Jak używać gaśnicy samochodowej? Czas i precyzja są kluczami do sukcesu

gaśnica

Podaj dalej

Gaśnica samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu jeżdżącego po drogach publicznych. Najczęściej jest ona niewielka i umieszczona w dość odizolowanym miejscu. W sytuacji pożaru samochodu sposób użycia tego sprzętu oraz miejsce przechowywania są kluczowymi czynnikami, które mogą ocalić samochód od całkowitego spalenia.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że do pożarów samochodu dochodzi rzadko i najczęściej mają one na początku niewielki rozmiar. Oczywiście wyjątkiem są poważne awarie techniczne, które również mogą się zdarzyć. Jednak większość przypadków zapłonu auta w początkowym etapie jest do opanowania.

Po pierwsze należy zachować spokój

Ogień towarzyszy ludzkości od wielu wieków i miał kluczowy wpływ na rozwój cywilizacji. Potrafi dawać ciepło, relaks i budować przyjemną atmosferę, ale może być również źródłem tragedii. W przypadku pożaru samochodu zdecydowanie kontrole nad naszym zachowaniem chce przejąć instynkt samozachowawczy, który pcha nas do ucieczki. Jest to bardzo dobry odruch, jednak może on być częściowo kontrolowany.

Jeśli mamy podejrzenia, że w naszym samochodzie wybuchł pożar po pierwsze najlepiej zatrzymać się na twardym podłożu. Z pewnością należy unikać traw, ponieważ sucha ściółka może tylko podsycić płomienie. Po drugie zaleca się wyłączenie silnika i zabranie ze sobą kluczyków. Najczęściej jest jeszcze czas na zabranie portfela, telefonu i innych wartościowych rzeczy, w tym przede wszystkim naszych pasażerów, również tych najmłodszych. Gdy ten etap mamy za sobą czas na gaśnicę samochodową, która powinna być łatwo dostępna.

Gaśnica samochodowa powinna być łatwo dostępna!

Większość kierowców nigdy nie użyje gaśnicy samochodowej, ponieważ patrząc globalnie, pożary w czasie używania auta zdarzają się stosunkowo rzadko. Jednak, gdy ogień już się tli każda sekunda, jest na wagę ograniczenia szkód, jakie ogień może wywołać w krótkim czasie. Zróżnicowane ekspertyzy specjalistów sugerują, że mamy od dwóch do trzech minut na reakcję. Jeśli przekroczymy ten limit, opanowanie pożaru jest trudniejsze. W związku z tym gaśnica samochodowa powinna znajdować się w kabinie auta. Takie rozwiązanie znajdziemy na przykład w BMW. Jednak większość uchwytów na to akcesorium umieszczono w bagażniku. W czasie wakacyjnych wyjazdów trzeba uwzględnić możliwie najszybszy dostęp do tego niewielkiego przedmiotu.

Sposób użycia ma znaczenie!

Kto z Was kiedykolwiek używał gaśnicy samochodowej? Choć może się to wydawać dziwne, polecamy zapoznać się z instrukcją obsługi używania takiego przedmiotu. Optymalne jest spróbowanie, jak dokładnie działa proszek w kontakcie z ogniem, ale nie w każdej sytuacji możemy sobie pozwolić na „zmarnowanie” jednej sztuki. Ze względu na to, że na rynku mogą występować różne warianty gaśnicy samochodowej, na koniec skoncentrujemy się na prostej zasadzie gaszenia pożaru pod maską.

Po pierwsze należy wiedzieć, jak sprawnie użyć gaśnicy, ponieważ działa ona skutecznie przez około pięć sekund. Po drugie trzeba wiedzieć, gdzie mniej więcej znajduje się źródło ognia. Jeśli jest ono pod maską, należy ją tylko delikatnie uchylić, żeby móc wprowadzić środek gaśniczy w stronę płomienia. Szerokie rozwarcie maski doprowadzi większą ilość tlenu i roznieci płomień.

Pamiętajcie, że jeśli w układzie klimatyzacji znajduje się czynnik 1234yf to w kontakcie z ogniem wytwarza on szkodliwy fluorowodór, który w reakcji ze środkami gaśniczymi lub wodą zamienia się w śmiertelnie niebezpieczny, toksyczny kwas fluorowodorowy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News