Jak usunąć owady z karoserii samochodu? To prostsze niż myślisz!

Jak usunąć owady z karoserii samochodu? To prostsze niż myślisz!

owady las samochod

Podaj dalej

W maju, jak w gaju? To polskie przysłowie ma nadal wiele wspólnego z rzeczywistością. Pszczoły, muchy, komary i inne latające stworzenia mają swój czas nad polskimi łąkami oraz polami. Dlatego często pojawia się pytanie, jak usunąć owady z karoserii samochodu?

Niemal każdy kierowca, który wyruszy w dłuższą trasę poza miastem, spotyka się ze zjawiskiem rozbijających się na szybie owadów. Z czasem przed oczami kierowcy i pasażera widocznych jest mnóstwo drobnych plamek, które momentami mogą zaburzać widoczność przez przednią szybę. Gdy już chcemy je usunąć przy pomocy wycieraczek oraz płynu do spryskiwaczy, tworzy się rozmazana warstwa szczątków owadów. Co można zrobić w tej sytuacji?

Szczotka na stacji benzynowej to ryzykowne rozwiązanie

Gdy jesteśmy w dłuższej trasie, bardzo często jednym z pomysłów na usunięcie resztek owadów z szyby jest skorzystanie ze szczotek, które znajdują się na wielu stacjach benzynowych. Te zamoczone w dosyć brudnej wodzie akcesoria bardzo często są w różnym stanie technicznym. Dlatego trzeba mocno rozważyć, czy ich używanie ma jakikolwiek sens. Warto przyjrzeć się im z bliska, czy przypadkiem na włóknach lub na gumce do ścierania wody nie ma drobinek piasku. Wtedy możemy z łatwością porysować szybę.

benzyna stacja paliw
fot. freepik

Jak usunąć owady z karoserii samochodu?

Używanie tej samej szczotki do usuwania owadów z szyby i z lakieru auta to zły pomysł. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych, które pomagają usuwać ślady owadów, drobinki smoły i innych zabrudzeń, które przylepiają się w czasie długotrwałej jazdy do lakieru. Te preparaty można kupić zarówno na stacji benzynowej, jak i w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi.

mycie samochodu

Warto precyzyjnie stosować się do sposobu użycia preparatu, ponieważ zbyt długie pozostawienie roztworu na lakierze lub szybie auta, może doprowadzić do powierzchniowych uszkodzeń. Musimy pamiętać, że mamy kontakt z szeroko rozumianą chemią samochodową.

Niewidzialna wycieraczka, wosk i ceramika

Brakuje skutecznego sposobu na stu procentowe zabezpieczenie szyb i lakieru przed przywieraniem do omawianych powierzchni szczątków owadów. Możemy jednak ograniczyć skutki takiego kontaktu owadów z szybą, czy zderzakiem w samochodzie. Dobrym pomysłem jest niewidzialna wycieraczka, która przez zbudowaną na szybie powłokę ogranicza przywieranie owadów do szyby. Na karoserię polecamy zastosować dobrej jakości wosk lub warstwę tak zwanej ceramiki, która powinna ułatwić usuwanie szczątek insektów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News