Jak skutecznie ochronić samochód przed kuną? Tymi metodami możesz je odstraszyć!

Jak skutecznie ochronić samochód przed kuną? Tymi metodami możesz je odstraszyć!

silnik awaria freepik

Podaj dalej

Gryzonie i nieco większe zwierzęta takie jak kuny od czasu do czasu mogą wyrządzić w samochodzie sporo szkód. Z reguły nie spodziewamy się ich pod maską naszego auta, jednak gdy już do takiej sytuacji dojdzie, trzeba odpowiednio zareagować.

Można postawić sobie pytanie, dlaczego te zwierzaki wybierają samochody? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przypuszcza się, że ofiarą kuny są przede wszystkim pojazdy, które wróciły z trasy po zmroku i ich elementy w silniku zachowały odpowiednią temperaturę. Kuna, choć często zmienia swoje miejsce pobytu po prostu lubi ciepłe schronienie. Jednak, jaki związek z obecnością tego stworzenia mają pogryzione kable i wygłuszenie pod maską? Tutaj w grę wchodzą przynajmniej dwa czynniki: pierwszy, część elementów wyposażenia może być wykonana na bazie produktów naturalnych, które wyczuwają kuny. Próbują więc one, czy nadaje się to do jedzenia. Drugi czynnik jest prosty, usuwają ślady innej kuny, która już była pod maską.

Jak sprawdzić, czy nasz samochód miał gości?

Oczywiście niewielu kierowców zagląda pod maskę swojego samochodu przed każdym wyruszeniem w drogę. Prawda jest taka, że większość osób dowiaduje się o tym, że jest coś nie tak po próbie uruchomienia auta. Przegryzione kable od cewki zapłonowej lub inne elementy elektroniki z pewnością dadzą o sobie znać. Czasami kuny decydują się przegryźć miękkie przewody hamulcowe. Zmiana w pracy pedale hamulca lub ślady wycieków również powinny nas zainteresować. Oczywistym dowodem na obecność kuny są również odchody pod maską, ślady jedzenia i sierści, a także błoto.

2022-kia-ev6-pod maską
Kia EV6 pod maską

Czy istnieją skuteczne sposoby na walkę z kunami?

Bardzo często jest tak, że kuna, która zagości do naszego samochodu, zostanie w nim na dłużej. Niekoniecznie będzie to ten sam osobnik, jednak zapach kuny, może przyciągać przedstawicieli tego samego gatunku. W odstraszeniu kuny od naszego auta mamy całkiem potężny oręż. Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju preparaty, które mają zniechęcić kunę do powrotu. Również zawieszki, które wysyłają ultradźwięki o zmiennej częstotliwości. Dobrym pomysłem wydaje się też montaż osłon pod silnikiem. Raczej do miejskich legend należy włożyć zawieszenie kostki toaletowej gdzieś niedaleko silnika, czy woreczka z sierścią psa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News