Jak Polacy traktują swoje samochody? Wyniki badań są zaskakujące!

Jak Polacy traktują swoje samochody? Wyniki badań są zaskakujące!

Jak Polacy traktują swoje samochody? Wyniki badań są zaskakujące!

Podaj dalej

Polska ma jeden z najstarszych parków maszyn w Europie. Średnia wieku samochodu przekracza czternaście lat. Dlatego postanowiono zbadać, jak Polacy traktują swoje cztery kółka. Wyniki ankiety okazały się bardzo zaskakujące!

Samochód może być wyłącznie narzędziem, które musi zachować trwałość i generować możliwie najmniej kosztów. Gdy już się zużyje, wymienia się go na inny. Auto może mieć również dla właściciela sporą dawką emocji wywołanych przez osiągi, a także wspomnienia z wielu miłych sytuacji na drodze i poza nią. Polacy w tej kwestii są całkiem emocjonalni i potrafią zbudować swego rodzaju relacje z maszyną.

Chcemy jeździć zadbanymi samochodami

Polska ma całkiem długą historię motoryzacji, jednak była ona przerywana wieloma wydarzeniami o skali międzynarodowej, które odcisnęły swoje piętno na tym, jak dzisiaj postrzegamy samochód. Od początku XX wieku, przez czasy powojenne i epokę PRL własny pojazd był wyznacznikiem statusu społecznego. Współcześnie kupić auto jest zdecydowanie łatwiej, choć znalezienie zadbanych egzemplarzy na sprzedaż w rozsądnych cenach wydaje się coraz trudniejsze.

Z przeprowadzonych badań ankietowych na zlecenie jednego z serwisów samochodowych wiemy, że Polacy chcą jeździć zadbanymi samochodami. Na ulicach dominują modele, które mają powyżej 10 lat, ale ich właściciele deklarują, że potrafią przeznaczyć maksymalnie do 20% swoich miesięcznych dochodów na bieżący serwis auta i jego pielęgnację.

Użytkowanie samochodu sprawia przyjemność

Jako Polacy nadajemy samochodom duży ładunek emocjonalny. Około 70% respondentów uważa, że auto jest wizytówką człowieka. Na podstawie jego stanu technicznego, można ocenić, jaką osobowość ma właściciel – tak twierdzą uczestnicy ankiety. Co ciekawe ponad połowa badanych utożsamia cztery kółka z przyjacielem. Dokładnie 23% pytanych osób twierdzi wręcz, że auto jest członkiem ich rodziny.

Interesujące jest również to, że 64% respondentów czuje się nieswojo, jeśli brakuje im dostępu do samochodu. Blisko 50% osób odczuwa również smutek w momencie sprzedaży pojazdu. Z użytkowaniem samochodu wiążą się również pozytywne emocje, ponieważ stwierdzenie – „użytkowanie samochodu sprawia mi przyjemność” – wybrało aż 87% osób, które uważają, że samochód w jakiś sposób pomaga wyrazić ich osobowość.

źródło: SW Research

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News