Jak dobrze myć samochód na myjni bezdotykowej? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać!

Jak dobrze myć samochód na myjni bezdotykowej? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać!

Mycie samochodu na myjni

Podaj dalej

Końcówka sezonu zimowego dla wielu kierowców jest początkiem myślenia o zadbaniu o swoje auto. Czy wiesz, jak dobrze myć samochód na myjni bezdotykowej? Dzisiaj przypominamy, na co warto zwrócić uwagę.

Z pozoru mycie auta na myjni bezdotykowej wydaje się bardzo łatwe, ponieważ wystarczy skorzystać ze wszystkich dostępnych programów, aby cieszyć się czystymi czterema kółkami. Rzeczywiście postępując w ten sposób, można uzyskać dobre rezultaty, jednak wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, żeby zadbać o lakier i poprawić skuteczność mycia.

Trzymasz auto na dworze? Pamiętaj o słońcu!

Na początek rzecz bardzo istotna, której wielu kierowców nie bierze pod uwagę –  chodzi o temperaturę. Na początku kalendarzowej i astronomicznej wiosny ma ona nieco mniejsze znaczenie, ale warto o tym pamiętać na przyszłość. Lakier samochodu pod wpływem stania na powietrzu, w pełnym słońcu nagrzewa się. Gdy skierujemy na rozgrzaną powierzchnię nieco chłodniejszą wodę, może dojść do uszkodzenia lakieru.

diesel benzyna strefy czystego transportu
fot. pixabay

Dlatego przed wjazdem na myjnię bezdotykową warto dać lakierowi nieco wystygnąć, ustawić go w cieniu, jeśli pozwalają na to możliwości i zacząć myć samochód po krótkiej przerwie. Wtedy zmniejszamy ryzyko uszkodzeń.

Najpierw piana, a później woda? Niekoniecznie!

Na wielu myjniach samochodowych jednym z pierwszych programów dostępnych dla klientów jest oprysk felg lub aktywna piana. Z pozoru jest to dobre posunięcie, gdyż podstawowym celem piany jest zmiękczenie brudu. Niestety z większymi zabrudzeniami w rodzaju błota ona sobie nie poradzi. W związku z tym pierwszym krokiem po wjechaniu na stanowisko do mycia powinno być opłukanie samochodu czystą wodą z największych zanieczyszczeń. Dopiero na drugim miejscu wypada nałożyć aktywną pianę. Bardzo ważne jest to, aby nakładać pianę poziomymi ruchami od dołu do góry.

Mycie auta
Fot. pixabay.com

Jak dobrze umyć samochód? Zwróć uwagę na dalsze opcje

Po nałożeniu piany trzeba poczekać przynajmniej dwie lub trzy minuty, żeby brud zaczął wchodzić w reakcję z pianą. Wtedy można przystąpić do jej spłukania. I w tym momencie mamy dwie szkoły tego, jak dobrze umyć samochód. Przede wszystkim można zrobić to przy pomocy spłukania piany zwykłą wodą z programu spłukiwanie lub przejść do mycia zasadniczego, gdzie znajduje się proszek.

My polecamy skorzystać ze zwykłej wody, następnie nałożyć proszek z mycia zasadniczego i ponownie spłukać auto wodą. Najlepiej jest podzielić sobie samochód na części i spłukiwać pianę oraz środek z mycia zasadniczego z góry do dołu. Później można przystąpić do nałożenia wosku, aby na sam koniec przyspieszyć wysuszenie powierzchni.

Korzystać ze szczotki i wycierać lakier do sucha?

Na koniec dwie kwestie, które budzą sporo kontrowersji. Po pierwsze, czy opłaca się używanie szczotki na myjni? Wszystko zależy od stanu technicznego szczotki. Najczęściej zapewne zawiera ona sporo nieczystości w tym piasku, który może porysować lakier. Szczotkę powinniśmy używać ostrożnie, tylko do największych zabrudzeń. Resztę brudnych miejsc polecamy czyścić własnym sprzętem.

Karcher Easy!Force HDR mycie samochodu
fot. Karcher

Jeśli chcemy uniknąć zacieków i plam, warto po myciu wytrzeć karoserię samochodu specjalnym ręcznikiem. Dzięki temu nabierze ona odpowiedniego blasku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News