Inflacja w Polsce znowu wystrzeli?! Jest jeden niepokojący czynnik!

Inflacja w Polsce znowu wystrzeli?! Jest jeden niepokojący czynnik!

inflacja ceny paliwo

Podaj dalej

W Polsce pojawiają się informacje, które pozwalają na delikatny powiew optymizmu. Inflacja w Polsce systematycznie spada. Niestety być może ponownie zobaczymy wzrost cen na sklepowych półkach! Co tym razem może wywołać takie zmiany?

Ceny w sklepach są zależne od wielu czynników: wysokość podatku VAT, ilość zapotrzebowania na dany towar, kosztu transportu, marży sprzedawcy, poziomu inflacji w danym kraju. Jest jeszcze jeden element, który opiszemy poniżej. Okazuje się, że sytuacja w Brazylii, a także w Indiach, może podnieść ceny również w Polsce.

Produkty spożywcze są nadal drogie

Żywność w najbliższym czasie podrożała w sposób drastyczny. Ludzie mniej zamożni odczuli tę zmianę najbardziej. Trzeba pamiętać o tym, że poziom inflacji nie jest odczuwalny dla wszystkich w jednakowy sposób. Chociaż początkowo były obawy o to, że w sklepach zabraknie żywności. Ostatecznie okazało się, że ilość produktów na półkach w dużym stopniu pozostała bez zmian. Jednak w najbliższym czasie może być ona jeszcze droższa.

masło ceny żywność
fot. pixabay

Drastyczne ograniczenie produkcji?

Na cenę produktów spożywczych mają wpływ również koszty poszczególnych składników. Tutaj brakuje dobrych informacji, ponieważ u potentatów produkcji cukru pojawiły się spore wyzwania. Brazylia oraz Indie, jako jedne z najważniejszych rejonów na świecie pod kątem produkcji cukru borykają się z niespotykanymi warunkami pogodowymi. Skutek, podaż dostępnego na rynku cukru maleje, a co za tym idzie, wzrosła jego cena na światowych rynkach.

Inflacja w Polsce znów wystrzeli?!

Na razie ceny w sklepach pozostaną stabilne, ponieważ kontrakty na zakup cukru mają charakter długoterminowy. Dopiero, gdy zobowiązania przestaną obowiązywać, dojdzie do renegocjacji warunków. I w tym momencie istnieje bardzo poważne ryzyko, że następne umowy będą mniej korzystne – pisząc wprost – droższe. Wtedy podwyżka cen żywności, może doprowadzić do wzrostu inflacji w Polsce.

ceny paliwo żywność transport inflacja
fot. freepik.com – roman-

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News