Hipnoza drogowa - cicha przyczyna głośnych wypadków! Sprawdź, jak się bronić!

Hipnoza drogowa - cicha przyczyna głośnych wypadków! Sprawdź, jak się bronić!

jazda nocą samochód mandat

Podaj dalej

Jazda samochodem może być bardzo dużą przyjemnością, ale bywa też monotonna. Hipnoza drogowa jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, z którym spotyka się niemal każdy kierowca. Jak sobie z tym radzić?

Współcześnie samochody coraz mocniej odciążają kierowców i sprawiają, że konieczność skoncentrowania uwagi na tym, co dzieje się na drodze ma coraz mniejsze znaczenie. Asystenci pasa ruchu, pierwsze generacje autonomicznej jazdy – to wszystko z jednej strony mocno pomaga, ale z drugiej wpływa na monotonię podróżowania.

Ludziom włącza się autopilot

Czasami w rozmowach ludzi o tym, jak wygląda ich codzienność, można usłyszeć, że średnio pamiętają, jak dojechali do domu po trudnym dniu pracy. Jeśli codziennie jeździmy tą samą drogą z domu do pracy i z pracy do domu, a w międzyczasie w głowie mamy wiele spraw do przemyślenia, faktycznie możemy wejść w taki tryb autopilota. Jechać nieco na pamięć i w pewien sposób ignorować znaczące zmiany, które pojawiają się na jezdni. Tak dochodzi do potrąceń pieszych, stłuczek na skrzyżowaniach i najechań na tył pojazdu przed nami.

tesla wypadek autopilot
fot. freepik.com

Hipnoza drogowa – niebezpieczne zjawisko

Przyczyny hipnozy drogowej nie są do końca poznane, jednak eksperci wyróżniają kilka wspólnych cech, które prowadzą do tego niebezpiecznego zjawiska. W gruncie rzeczy mózg, gdy wystawiony jest na funkcjonowanie w monotonnym środowisku, jakim może być jazda autem po drodze szybkiego ruchu w nocy, przy niewielkim ruchu pojazdów wchodzi w stan apatii. Swego rodzaju otępienia, które prowadzi do wejścia w coś w rodzaju hipnozy.

kierowcy jazda noca

Zjawisko to zaczyna się od powstawania widzenia tunelowego, czyli koncentrowania się jedynie na tym, co dzieje się praktycznie bezpośrednio przed naszym pojazdem. Przyczyną tego rodzaju koncentracji jest relatywnie wysoka prędkość podróżowania. Jednak jeśli jedziemy za autem przed nami lub długotrwale wpatrujemy się w snop światła z naszych reflektorów i znajdujemy się w cichym, komfortowym wnętrzu samochodu, możemy zostać zahipnotyzowani. Oczywiście hipnozę należy rozumieć, jako pewną metaforę.

Jak sobie radzić z hipnozą drogową?

Ze względu na to, że przyczyny powstawania hipnozy drogowej znajdują się w małej ilości bodźców docierających do naszego mózgu w czasie jazdy autostradą, jedną z podstawowych metod przeciwdziałania temu zjawisku są urozmaicenia. Różnorodna muzyka, rozmowa z pasażerami, zmiany temperatur w kabinie, szczególnie chłód oraz postoje. Oczywiście na zwiększenie występowania hipnozy autostradowej ma również zmęczenie kierowcy. W związku z tym warto wsiadać za kierownicę wypoczetym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News