Fiat Cinquecento jest dzisiaj powoli zapomnianym samochodem, którego trudno spotkać na polskich drogach. Dawniej był on autem rodzinnym i prawdziwym powiewem nowości na ulicach miast i miasteczek. Dzisiaj niektóre z wersji są prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów.
Wersje limitowane samochodów od zawsze były czymś, co przyciągało uwagę rynku motoryzacyjnego. Najczęściej mówi się o specjalnych wersjach Ferrari, Lamborghini, czy Mercedesa. W latach 90. XX wieku i na początku nowego millenium specjalistą w takich konstrukcjach był Fiat. Większość osób kojarzy tylko kilka wersji wyposażenia, tymczasem wielu tunerów tworzyło własne projekty, które dzisiaj są prawdziwymi białymi krukami.
Fiat Cinquecento Sporting – ikona lat 90. XX wieku
Dzisiaj małe, miejskie samochody nastawione są na możliwie najniższą cenę lub komfort użytkownika. Niewielu producentów buduje pojazdy, które są królami parkingów pod supermarketami, przyciągają wzrok i mogą dawać sporo frajdy z jazdy. Takim samochodem w latach 90. XX wieku był Fiat Cinquecento Sporting. Znany przede wszystkim ze swojego żółtego koloru nadwozia i kilku innych zmian konstrukcyjnych, które przede wszystkim dodawały mu więcej mocy. Była to bardzo dobra baza do budowy samochodów wyścigowych i rajdowych, które w ramach markowych pucharów okazywały się pierwszym szczeblem kariery dla ludzi zainteresowanych motorsportem.

Cabrio pickup – czegoś takiego dzisiaj nie ma!
Dzisiaj spora grupa producentów samochodów koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na budowaniu aut typu SUV. Tunerzy dodają kilka smaczków stylistycznych, poprawiają brzmienie wydechu i modyfikują silnik pod kątem ulepszenia parametrów. Na tym w większości przypadków kończy się ich rola. Nieco inaczej było w latach 90. XX wieku w Holandii, gdzie firma o nazwie Terberg podjęła się zbudowania auta, które jednocześnie będzie kabrioletem i pickupem. Podstawą dla tego projektu miał być niewielki Fiat Cinquecento. Tak powstało auto, które obecnie przeszło do historii, jako projekt o dużej spontaniczności, względnej funkcjonalności i na pewno ogromnej fantazji. Tym bardziej że jego realizacji podjęła się firma, która słynie z budowy przede wszystkim pojazdów specjalistycznych.