Fala "chrzczonego" paliwa powróci do Polski? Ceny paliw mogą to spowodować

Fala "chrzczonego" paliwa powróci do Polski? Ceny paliw mogą to spowodować

podatek benzyna paliwo

Podaj dalej

Dzisiaj wszyscy z niepokojem spoglądamy na ceny paliw na pylonach reklamowych stacji. Czy zatem powróci fala „chrzczonego” paliwa do Polski? Jeśli spojrzymy w przeszłość, to ryzyko nieprawidłowości istnieje.

Współczesne samochody mają bardzo zaawansowane, ale z drugiej strony mocno wrażliwie na złej jakości paliwo jednostki napędowe. W tej sytuacji tankowanie złego paliwa wydaje się sabotowaniem własnych oszczędności, ponieważ pieniądze, które zyskujemy na tańszym paliwie, tracimy na serwisowaniu auta. Jednak świadomość tego, że możemy zostać oszukani przez stację paliw zmienia znacząco perspektywę.

Problem złego paliwa to duch przeszłości

Jeszcze kilkanaście lat temu nawet 30% losowo wybranych próbek zbadanych przez  Inspekcję Handlową zawierało szereg nieprawidłowości. Tak sytuacja wyglądała w 2003 roku, później jakość paliw rosła, przez co malał współczynnik chrzczonego paliwa na rynku. W 2014 roku było to już około 7%, a współcześnie to zjawisko ma niemal pomijalny statystycznie charakter.

paliwo ceny paliw cena diesel benzyna polacy znaleźli sposób na podwyżki cen
fot. pixabay

Niestety obniżający się standard życia na skutek szalejącej inflacji w Polsce, wysokich stóp procentowych, a także kryzysu humanitarnego, ekonomicznego i moralnego na Ukrainie może skłonić ludzi do dwóch decyzji. Właściciele niezależnych stacji zechcą zarobić i kupią paliwo niższej jakości. Kierowcy, którzy zechcą zaoszczędzić parę złotych, wybiorą paliwo po zaniżonej cenie rynkowej. W ten sposób mamy niemal gotowy przepis na kłopoty.

Fala uszkodzonych silników na horyzoncie?

Niestety, jeśli to zjawisko przybierze na sile, musimy mieć świadomość, że zdecydowanie więcej współczesnych samochodów będzie miało problemy z jednostkami napędowymi. Obecnie niemal każdy motor opiera swoje działanie na bardzo wrażliwych na zanieczyszczenia wtryskach paliwa. Poza tym zwiększona liczba szkodliwych substancji w paliwie powoduje powstawanie nagaru w silniku. Warto mieć świadomość, że takie zjawisko jest w jakimś stopniu realne i trzeba obserwować rynek oraz dbać o swoje auto.

Freepik

Czy można ubiegać się o odszkodowanie od stacji paliw?

Zgodnie z prawem konsumenta, jeśli świadczona usługa jest poniżej standardów jakości, możemy ubiegać się o reklamację. W przypadku stacji paliw i wlanego do baku diesla lub benzyny również mamy taką możliwość. Gdy podejrzewamy, że w danym punkcie znajduje się złej jakości paliwo, możemy to zgłosić do Państwowej Inspekcji Handlowej lub UOKiK. Wtedy mamy zdecydowanie większe możliwości działania. Gdy stacja paliw zacznie się bronić, bardzo możliwe, że po stronie kupującego zostanie obowiązek udowodnienia, że doszło do ingerencji w skład paliwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News