Ekstremalne przykłady zanieczyszczenia filtrów w samochodzie - zobacz, co może się stać!

Ekstremalne przykłady zanieczyszczenia filtrów w samochodzie - zobacz, co może się stać!

silnik wysokoprezny diesel

Podaj dalej

Zaniedbanie związane z techniką mocowania filtrów w samochodzie lub lekceważenie okresowej wymiany tych podzespołów ma swoje konsekwencje. Doskonale widać to na przykładzie warsztatowych historii, gdzie w ekstremalnych przypadkach spotyka się poważne uszkodzenia filtrów. Poznaj kilka przykładów, które dają do myślenia.

Samochód spalinowy wyposażony jest w szereg filtrów, które dbają między innymi o czystość powietrza wpadającego do silnika, jakość powietrza w kabinie, a także czystość oleju oraz paliwa. Jest to podstawowy zestaw filtrów, jednak ich serwisowanie i terminowa wymiana mogą sprawiać problemy. Jeśli dojdzie do różnego rodzaju zaniedbań, wtedy narażamy się na dodatkowe wydatki oraz wizyty w serwisie.

Źle zamontowany filtr powietrza, gdzie leży problem?

Jednym z najłatwiejszych do wymiany filtrów w samochodzie jest filtr powietrza. Specjalna kaseta, w której montuje się tę część, jest swego rodzaju miejscem spoczynku filtra. Aby działał on prawidłowo, przestrzeń wygospodarowana przez producenta musi być ściśle wypełniona filtrem. Jednocześnie obudowa kasety na filtr powinna być dokładnie zamknięta. I w tych dwóch elementach mogą zdarzyć się błędy.

Jeśli nasz filtr powietrza nie pasuje ściśle do miejsca do tego przeznaczonego, być może kupiliśmy złą wersję części lub popełniamy techniczny błąd podczas jego montażu. Warto to dokładnie zweryfikować, ponieważ w tej sytuacji trudno mówić o prawie do jakichkolwiek luzów w kasecie filtra lub upychania go na siłę.

Innym przypadkiem jest kłopot z zamknięciem kasety filtra. Wtedy musimy bardzo uważać na to, żeby zachować plastikowe mocowania i ich nie uszkodzić. W przeciwnym razie możemy już nigdy poprawnie nie zamknąć obudowy na filtr powietrza i konieczna jest jej wymiana. O konsekwencjach braku filtra powietrza można powiedzieć tylko tyle, że są one drogie w naprawie i z pewnością nie warto na nim oszczędzać.

Filtr oleju przepuszcza zanieczyszczenia!

Skrajnym przykładem zaniedbania ze strony mechaników lub właściciela pojazdu, jest dopuszczenie do takiej sytuacji, w której filtr oleju jest już tak wypełniony nieczystościami, że zaczyna on przepuszczać zanieczyszczenia. Wysokiej klasy filtry oleju mają tak zwany zwór bocznikowy. Dzięki niemu mogą transportować niefiltrowany olej swego rodzaju drugim obiegiem, żeby w pewien sposób chronić silnik przed całkowitym zatarciem.

fot. pixabay

Jak może dojść do tak poważnego zatkania się filtra oleju? Sytuacje tego rodzaju zdarzają się przede wszystkim po dostaniu się do wnętrza filtra większych zanieczyszczeń w postaci uszkodzonych elementów, chociażby łańcucha rozrządu, czy jego gumowych odpowiedników, które pracują w oleju.

Uszkodzone pompy paliwa lub zbiorniki

Zdarza się również tak, że filtr paliwa ma przed sobą bardzo trudne zadanie, które go przerasta. Dzieje się tak poprzez uszkodzenia mechaniczne pompy paliwa, które przy odpowiedniej konstrukcji całego układu, mogą przenosić się na filtr. Pojawiają się też zróżnicowane wady fabryczne plastikowych zbiorników paliwa. Podczas kontaktu z paliwem czasami dochodzi do łuszczenia się tworzywa ze ścian zbiornika, które przedostaje się do filtra paliwa. Wtedy o jego ekstremalne uszkodzenia jest bardzo łatwo. Skutkiem może być uszkodzenie układu paliwowego ze wtryskami włącznie.

Dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka i trzymanie się procedur związanych z regularną wymianą filtrów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News