Duży błąd przy wyprzedzaniu mógł skończyć się wypadkiem! Zobacz wideo!

Duży błąd przy wyprzedzaniu mógł skończyć się wypadkiem! Zobacz wideo!

Duży błąd przy wyprzedzaniu mógł skończyć się wypadkiem! Zobacz wideo!

Podaj dalej

Manewry na drodze wymagają od kierowcy dużego zaangażowania i planowania. Jeden duży błąd przy wyprzedzaniu mógł skończyć się wypadkiem. Na szczęście mimo sporego ryzyka wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Jazda samochodem to systematyczne przewidywanie najbliższej przyszłości i aktywne reagowanie na to, co dzieje się aktualnie na drodze. Z powodu natężenia ruchu musimy przez większość czasu za kierownicą być maksymalnie skupieni, aby mieć szansę na wykonanie odpowiednich manewrów.

Każdy popełnia błędy

Oczywiście podczas prezentowania niedociągnięć innych kierowców chodzi przede wszystkim o to, aby były one przykładem dla pozostałych uczestników drogi. Wiadomo, że najwięcej można nauczyć się z błędów swoich lub innych osób, jeśli potrafimy właściwie wyciągać wnioski.

Bezpieczne wyprzedzanie

Niestety współczesne życie stara się na nas wywierać presję, zmusza do nadmiernego pośpiechu, dlatego chcemy zyskiwać czas, przez bardzo ryzykowne manewry na drodze. Oczywiście w przypadku fragmentu filmu zamieszczonego poniżej nie znamy dokładnych intencji kierowcy, który rozpoczął wyprzedzanie. Najprawdopodobniej przyczyna była dosyć powszechna – pośpiech.

Duży błąd przy wyprzedzaniu

Jednym z najpoważniejszych błędów przy wyprzedzaniu jest złe oszacowanie odległości i czasu. Gdy nie mamy pewności, jak długo będziemy wyprzedzać, musimy założyć dużo większy marines błędu. W przypadku zestawu pojazdów, czyli auta z przyczepką dodatkowo należy pamiętać o znacząco większym rozmiarze.

W ruchu miejskim każda próba wyprzedzania jest utrudniona przez ograniczoną przestrzeń w postaci linii przerywanych, które pozwalają nam zmienić pas ruchu, a także przez ilość pojazdów na jezdni. Praktycznie cały czas, coś porusza się w przeciwnym kierunku do naszego, więc miejsca na wyprzedzanie jest niewiele.

Na poniższym filmie widać, jak kierowca Hummera z przyczepką podejmuje się wyprzedzania w niedozwolonym miejscu. Szczęśliwie kierowca auta, w którym była kamerka oraz inni uczestnicy ruchu zachowali rozsądek i manewr wyprzedzania, choć mocno wymuszony skończył się szczęśliwie.

źródło: YouTube / StopCham

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News