Do 5000 złotych mandatu i 30 dni na zmianę dokumentów! Jak tego uniknąć?

Do 5000 złotych mandatu i 30 dni na zmianę dokumentów! Jak tego uniknąć?

Mandat 2500 zł i kuriozalne tłumaczenie kierowcy

Podaj dalej

W czasie rosnących cen i stałego poziomu zarobków niewiele osób może pozwolić sobie na zapłacenie do 5000 złotych mandatu bez konsekwencji dla domowego budżetu.  Dlatego przypominamy o bardzo ważnym obowiązku, na który mamy jedynie 30 dni!

Zakup samochodu jest zawsze wyjątkowym dniem. Nawet jeśli jest to nasze kolejne auto, spora grupa ludzi czuję pewną ekscytację. W natłoku pozytywnych emocji musimy pamiętać o formalnościach, ponieważ nasze zapominalstwo może mieć całkiem poważne konsekwencje. Głównie dotyczą one przede wszystkim naszego portfela. Warto uniknąć takich niepowodzeń.

Dowód rejestracyjny – bardzo ważny dokument!

Prawo jazdy i dowód rejestracyjny – tak wygląda duet dokumentów niezbędnych do legalnego poruszania się po drogach na terenie Polski w dużym uproszczeniu. W dowodzie rejestracyjnym znajdują się kluczowe informacje o właścicielu pojazdu: imię nazwisko, PESEL, adres zamieszkania. Poza tym są tam również najważniejsze fakty dotyczące samochodu: numer rejestracyjny, numer VIN, dopuszczalna masa całkowita, aktualne badanie techniczne i wiele innych szczegółów.

nowe przepisy dowod

Dwuetapowy proces rejestracji pojazdu

Rejestracja pojazdu kupionego na terenie Polski w skrócie składa się z dwóch etapów. Podczas pierwszego spotkania z urzędnikiem otrzymujemy tablice rejestracyjne oraz tak zwany miękki dowód rejestracyjny. Jest on wydawany na okres trzydziestu dni. Po tym czasie musimy pojawić się w najbliższym naszemu adresowi zameldowania urzędzie komunikacji, żeby odebrać właściwy dowód rejestracyjny.

Do 5000 złotych kary za zapominalstwo!

Polskie prawo jest tak zbudowane, że po upłynięciu terminu 30 dni nasz miękki dowód rejestracyjny przestaje być ważny. A co za tym idzie pojazd, którym chcemy się po miesiącu nadal poruszać po drogach, już traci możliwość dopuszczenia do ruchu. Jedynym warunkiem na bezpieczne kontynuowanie jazdy zgodnie z przepisami, jest odebranie tak zwanego twardego dowodu rejestracyjnego. Co bardzo ważne, może być on wydany już po kilku dniach od odebrania miękkiego dowodu rejestracyjnego, dlatego sytuację należy monitorować.

mandat policja kontrola
policja.gazeta.pl /
fot. Jacek Herok

Jazda bez ważnego dowodu rejestracyjnego według obowiązującego taryfikatora to od 1500 do nawet 5000 złotych. W związku z tym trzeba mocno rozważyć, czy systematyczne odkładanie wizyty w urzędzie jest grą wartą świeczki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News