Dlaczego Polacy wybierają SUV-y?! Powód jest absurdalny!

Dlaczego Polacy wybierają SUV-y?! Powód jest absurdalny!

Dlaczego Polacy wybierają SUV-y?! Powód jest absurdalny!

Podaj dalej

Dzisiaj na ulicach coraz trudniej zobaczyć nadwozia typu kombi, hatchback, czy minivan, ponieważ dużą popularnością cieszą się SUV-y i ich pochodne odmiany. Dlaczego Polacy tak chętnie decydują się na tego rodzaju pojazdy?

Kilkanaście lat temu na polskich ulicach widoczna była duża różnorodność. Dzisiaj SUV-y jadące po ulicach powoli stanowią większość pojazdów, które możemy zobaczyć w miastach. Jest to pewnego rodzaju paradoks, ponieważ auta w założeniu przeznaczone do różnorodnych aktywności najwięcej swojego czasu spędzają w miejskich korkach i na bulwarach.

Absurd goni absurd!

Jednym z argumentów, który przemawia za zakupem auta z segmentu SUV, ma być bezpieczeństwo. Wyższe nadwozie dawało jakąś przewagę nad innymi uczestnikami ruchu, gdy SUV był egzotyką na drodze. Dzisiaj przy tak dużej różnorodności modeli poziom bezpieczeństwa raczej zrównuje się z tym, co było na ulicach w przeszłości. Wcześniej zderzały się ze sobą kombi oraz sedany, dzisiaj są to SUV-y.

niemiecki-suv-spalanie-diesel
fot. Mercedes

Wyższe nadwozie ma wpływ na inaczej położony środek ciężkości całego samochodu, więc siłą rzeczy z praw fizyki SUV zdecydowanie gorzej prowadzi się w porównaniu do samochodu osobowego. W prospektach reklamowych możemy przeczytać, że jest to propozycja dla ludzi, którzy lubią zjechać w lekki teren i prowadzą oni aktywny tryb życia. Prawda jest jednak taka, że jednym wysokim miejscem, pod jakie podjeżdża SUV, może być jedynie krawężnik i to pod warunkiem, że pozwala na to jego profil opony.

Obniżona praktyczność

Na koniec pozostaje kwestia pojemności bagażnika. Pozostałe na rynku nadwozia kombi mają porównywalną przestrzeń bagażową. Zdarza się kilkukrotnie, że jest ona również większa od tego, co proponują SUV-y. Wyższy próg załadunkowy może nawet utrudniać załadowanie cięższych przedmiotów do bagażnika. W związku z tym spada poziom funkcjonalności auta. Rzeczą, którą trudno sobie wyobrazić jest to, ile musimy za SUV-y płacić, a są to coraz częściej astronomiczne kwoty.

nowy-suv-z-chin-podbije-europe
fot. Changan

Zmanipulowani przez marketing

Z perspektywy czasu można przypuszczać, że brakuje bardzo mocnych argumentów za tym, żeby z logicznego punktu widzenia kupować auta w nadwoziu SUV. Widać to doskonale po innych rynkach motoryzacyjnych, gdzie ciągle sporą popularnością cieszą się minivany i auta w nadwoziu sedan. Niestety Polacy nie lubią się wyróżniać i bardzo często muszą żyć na pokaz, mieć lepszy pojazd od przysłowiowego sąsiada, dlatego wszyscy mamy SUV -y.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News