Dlaczego opony hałasują?! Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę!

Dlaczego opony hałasują?! Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę!

wymieniasz-opony-u-wulkanizatora-uwazaj

Podaj dalej

Komfort jazdy samochodem jest ściśle powiązany z dźwiękami, które pochodzą między innymi od silnika, układu wydechowego i opon. Dlaczego mieszanka potrafi się zachowywać głośniej lub ciszej? Dzisiaj opowiemy o tym w skrócie.

Historia opon samochodowych jest niemal tak samo długa, jak całej motoryzacji. Wraz z nią ewoluowała mieszanka, ułożenie bieżnika, a co za tym idzie również poziom hałasu podczas jazdy. Dzisiaj możemy kupić bardzo ciche opony, które oferują wysoki komfort akustyczny w trakcie podróży.

Szersza opona jest głośniejsza

Z pozoru rzecz, która nie wymaga jakiegoś wielkiego komentarza, jednak czasami możemy być zdziwieni, że szersza opona jest głośniejsza od węższej. Po prostu opona swoją większą powierzchnią po pierwsze stawia większy opór, przez co wzrasta zużycie paliwa, a po drugie potęgowany toczeniem się koła po jezdni hałas. Dlatego auta typu SUV mają nieco głośniejsze mieszanki względem samochodów miejskich porównywalnej klasy producenta. Podobnie sytuacja wygląda w autach sportowych, gdzie szerokość opony jest jednym z gwarantów lepszej przyczepności.

Opona
Fot. pixabay.com

Dlaczego opony hałasują? Zwróć uwagę na ten indeks!

Każda opona poza swoją szerokością i wielkością ma kilka innych parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Najczęściej opona dysponuje zbyt wysokim indeksem nośności. Jest to parametr, który wskazuje na maksymalne obciążenie opony. Mieszanka o przeszacowanym indeksie tego rodzaju najczęściej trafia do aut z segmentu SUV. Jak wspomnieliśmy powyżej, opony w tych samochodach są głośniejsze, ponieważ znajdujące się wzmocnienia mają wpływ na generowanie hałasu.

Opona
Fot. pixabay.com

Zbyt niskie ciśnienie w oponach!

Podstawową przyczyną hałasu wydobywającego się z opon jest zbyt niskie ciśnienie powietrza. Gdy bieżnik mocniej styka się z nawierzchnią, powoduje większą liczbę dźwięków. W związku z tym, żeby obniżyć poziom hałasu w kabinie generowany przez opony, należy dbać o właściwy poziom ciśnienia w każdym z kół. Dodatkowo w ten sposób zmniejszamy spalanie i wydłużamy żywotność każdej z opon. Warto sprawdzać stan techniczny ogumienia przy każdym tankowaniu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News