Czy wiesz, jakie informacje można wyczytać z tego numeru? To prawdziwa skarbnica wiedzy!

Czy wiesz, jakie informacje można wyczytać z tego numeru? To prawdziwa skarbnica wiedzy!

Czy wiesz, jakie informacje można wyczytać z tego numeru? To prawdziwa skarbnica wiedzy!

Podaj dalej

Podczas zakupu samochodu używanego szereg poradników internetowych zachęca do wybierania ogłoszeń, gdzie jest dostępny numer VIN. Poza historią pojazdu ten ciąg siedemnastu znaków jest prawdziwą skarbnicą wiedzy.

W dzisiejszych czasach ludzie są mocno zabiegani swoimi codziennymi obowiązkami. Praca, dom, dzieci, czy kontakty z najbliższymi osobami. Te czynności zabierają najwięcej godzin z naszego dnia. Sprzedaż samochodu może pochłaniać nasz czas. Nadmierna ilość telefonów z pytaniami, które wydają się błahe. Co ciekawe na większość z nich można odpowiedzieć sobie samemu. Wystarczy skorzystać z wiedzy, jaka jest zakodowana w numerze VIN.

Czym dokładnie jest numer VIN?

Numer VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny identyfikator nadawany przez producenta każdemu samochodowi. Składa się on z 17 znaków, które kodują informacje o pochodzeniu, specyfikacji i historii danego pojazdu.

Najczęściej znajduje się na tabliczce umieszczonej na desce rozdzielczej po stronie kierowcy, ale może być również widoczny na ramie pojazdu lub na innych elementach, takich jak drzwi czy maska silnika.

Volkswagen Golf Plus TDI - silnik Diesla
fot. Volkswagen

Jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze, umożliwia jednoznaczne zidentyfikowanie samochodu i zapobiega kradzieżom oraz nielegalnym praktykom takim jak sprzedaż skradzionych pojazdów. Po drugie, numer VIN ułatwia dokładne śledzenie historii pojazdu, w tym poprzez sprawdzenie raportów z przeglądów, napraw, wypadków i innych zdarzeń. Numery VIN są także wykorzystywane przez agencje rządowe i instytucje finansowe w celu zidentyfikowania pojazdów i kontrolowania ich historii.

Jak czytać ciąg znaków?

Najłatwiej skorzystać ze specjalistycznych programów, które potrafią samodzielnie rozkodować dane zapisane w numerze VIN. Podstawowe wersje udzielą nam informacji na temat kodu silnika, lakieru i wersji wyposażenia. Bardziej zaawansowane umożliwiają poznanie historii serwisowej pojazdu. Jak możemy podzielić numer VIN?

  • znaki 1-3 – identyfikacja producenta samochodu tzw. WMI
  • znaki 4-8 – opis pojazdu tj. rodzaj nadwozia, typ silnika, wyposażenie
  • znak 9  – liczba kontrolna, która pozwala sprawdzić, czy do numeru nie wkradł się błąd
  • znak 10 – produkcji
  • znak 11 – informacja o fabryce, w której został wyprodukowany dany samochód
  • znaki 12-17 – numer seryjny auta

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News