Czy wiesz, co zrobić gdy odwołają Ci lot na wakacje? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze!

Czy wiesz, co zrobić gdy odwołają Ci lot na wakacje? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze!

wstrzymane odwołane loty

Podaj dalej

Wymarzone wakacje bardzo często oznaczają odkładanie pieniędzy przez długi czas, żeby spędzić kilka chwil w upragnionym miejscu. Co zrobić, gdy linie lotnicze decydują się odwołać nasz lot? Gdzie należy szukać pomocy? Kiedy należą się pieniądze?

Loty samolotem należą do jednych z najbezpieczniejszych środków transportu. Co ciekawe samolotami regularnie przemieszcza się jedynie kilka procent populacji Ziemi. Więc wbrew pozorom jest to całkiem luksusowy i unikatowy sposób podróżowania. Choć katastrofy lotnicze zdarzają się bardzo rzadko i wtedy jest o nich głośno, faktem jest to, że dużo częściej ma miejsce odwołanie lotu. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Dokładne zapoznanie się z zasadami

Kupowanie biletu lotniczego jest swego rodzaju umową, która składa się z określonych zasad. W związku z tym warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda linia lotnicza może mieć własne zasady przyznawania odszkodowań za określone sytuacje. Dlatego najlepszą metodą na potencjalny sukces w razie problemów, jest znajomość swoich praw,  jako klienta.

wizzair paliwo do samolotow ceny biletow

Kiedy nie będzie odszkodowania?

Oczywiste jest, że odwołanie lotu może mieć różne przyczyny i część z nich ma charakter wydarzeń losowych, za które linia lotnicza nie bierze odpowiedzialności. Na dosyć długiej liście takich sytuacji znajdziemy między innymi:

  • złe warunki atmosferyczne – śnieżyce, silny wiatr, opady deszczu, mgła i inne
  • strajk w lotnictwie
  • powody polityczne, które mogą wykluczać loty do zamówionego wcześniej kierunku
  • zderzenie samolotu z ptakiem
  • klęski żywiołowe
  • problemy zdrowotne jednego z pasażerów

Dlatego po otrzymaniu informacji, że nasz lot został odwołany, warto być dociekliwym i poznać faktyczne przyczyny takiej decyzji. W końcu chodzi o odszkodowanie i nasze pieniądze.

Co zrobić, gdy odwołają lot?

Sama procedura ubiegania się o odszkodowanie z powodu odwołania lotu, jest relatywnie łatwa, ponieważ większość linii lotniczych, a teraz być może wszystkie na swojej stronie internetowej ma specjalny formularz dla takich sytuacji. Wysokość odszkodowania zależy między innymi od czasu poinformowania pasażerów o odwołaniu lotu, a także od odległości. Różnica względem najniższego, a najwyższego odszkodowania sięga nawet kilkuset euro.

elon musk internet starlink
fot. pixabay

Mamy też całkiem dużo czasu na podjęcie decyzji o rozpoczęciu procedury odszkodowawczej, ponieważ dla Polaków obowiązuje rok od całego zdarzenia. W przypadku innych krajów europejskich ten okres jest zdecydowanie dłuższy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News