Czy wiesz, co oznaczają te przyciski?! Ich znajomość może wiele zmienić!

Czy wiesz, co oznaczają te przyciski?! Ich znajomość może wiele zmienić!

Czy wiesz, co oznaczają te przyciski?! Ich znajomość może wiele zmienić!

Podaj dalej

We współczesnych samochodach istnieje wiele przycisków, które pełnią oczywiście jakąś funkcje, jednak nie w każdym przypadku wiemy, co one oznaczają. Jednak znajomość niektórych z nich może sporo zmienić. Dzisiaj krótki instruktaż na temat klimatyzacji.

Automatyzacja ułatwia życie i pozwala skoncentrować się na ważniejszych zadaniach, ale ma też ona swoją cenę. W przypadku samochodów mowa tutaj między innymi o podwyższonym zużyciu paliwa, a także dodatkowych czynnościach serwisowych. Układ klimatyzacji w większości pojazdów jest standardem. Istnieją wersje sterowane manualnie i z funkcją pełnej automatyzacji.

Jak nie przesadzić z temperaturą?

Podstawą w użytkowaniu klimatyzacji w samochodzie, jest właściwe dobranie temperatury wewnątrz pojazdu do warunków, które panują za szybą. Eksperci sugerują, że optymalną różnicą jest około pięciu stopni Celsjusza. Większa dysproporcja może prowadzić do przeziębienia. Dodatkowo, jeśli w sezonie jesienno-zimowym ustawimy zbyt wysoką temperaturę, narażamy się na spadek koncentracji i uczucie senności. Dlatego rekomenduje się oscylowanie w granicach 20-22 stopni Celsjusza.

klimatyzacja czynnik chlodzacy

Czy wiesz, co oznaczają te przyciski?

Najnowsze samochody mają panel sterowania nawiewem i klimatyzacją wbudowany w system info rozrywki. Z punktu widzenia producenta jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ raz zaprojektowany interfejs znajduje się tylko na jednym ekranie. Bez zbędnych przycisków, ponieważ są one dodatkowym kosztem w produkcji.

Najłatwiej ustawić klimatyzacje w tryb automatyczny wtedy jednostka sterująca samym układem włączy kompresor klimatyzacji i zacznie kierować strumień powietrza według własnych preferencji. Jest to zdecydowanie najłatwiejsze rozwiązanie, które ma swoją cenę – wyższe zużycie paliwa.

klimatyzacja temperatura samochod

W starszych samochodach można włączyć funkcję „eko”, jest ona oznaczona jako EC od słowa economy. Istnieją również symbole i napisy, które wyłączają kompresor klimatyzacji, ale pozostawiają działający nawiew. Najczęściej takie rozwiązanie znajduje się pod przyciskiem ECON. Cała procedura działa do momentu, aż ustawiona temperatura we wnętrzu pojazdu jest wyższa od ustalonej, przez co do gry ponownie musi wejść kompresor.

Warto zdawać sobie sprawę z tych funkcjonalności, żeby mieć szansę na zaoszczędzenie kilku litrów paliwa szczególnie w czasach, gdy jest ono bardzo drogie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News