Czy to jest najlepszy moment na zakup węgla na zimę?! Podpowiadamy, dlaczego tak może być!

Czy to jest najlepszy moment na zakup węgla na zimę?! Podpowiadamy, dlaczego tak może być!

wegiel zapas

Podaj dalej

Cena węgla w ostatnim czasie była bardzo  nośnym tematem, ponieważ wycena tego surowca podskoczyła do astronomicznych poziomów. Na szczęście możemy zaobserwować spadek zainteresowania tym dobrem, co bezpośrednio przekłada się na jego koszt i dostępność. Czy jest to dobry moment na zakup węgla na kolejny sezon?

W Polsce węgiel jest jednym z podstawowych surowców energetycznych. Tym bogactwem naturalnym ogrzewamy nasze domy, z niego powstaje również większość energii elektrycznej z elektrowni. Dlatego zapotrzebowanie na węgiel przez cały rok znajduje się na wysokim poziomie. Jednak początek czerwca wydaje się dobrym czasem do rozglądania się za promocjami cenowymi.

Koniec sezonu grzewczego

Kwiecień, maj i czerwiec są umiarkowanie ciepłymi miesiącami w tym roku. Jednak temperatury na zewnątrz są na tyle wysokie, że większość osób może zrezygnować z ogrzewania swojego domu. Co za tym idzie, drastycznie spada popyt na węgiel, ponieważ ludzie na tę chwilę go już nie potrzebują. Jak wiadomo poza dopłatami do węgla, które jeszcze dotąd oferuje rząd, wycena zależy od zwykłego popytu i podaży na światowych rynkach.

smog smrod samochody
fot. freepik

Czy to jest najlepszy moment na zakup węgla?

W poszukiwaniu okazji cenowych istnieje pewna uniwersalna zasada. Należy wybierać okresy w ciągu roku, które bezpośrednio są przeciwieństwem naszych potrzeb. Jeśli chcemy kupić rzeczy na lato, lepiej kupować je zimą, ponieważ popyt na nie jest niewielki. I odwrotnie zasoby potrzebne na zimę rozsądniej jest kupić latem. Dlatego w poszukiwaniu okazji cenowych na węgiel, należy obserwować ceny na światowych rynkach, a także na składach węgla.

Widoczny spadek cen!

Aktualnie możemy zaobserwować widoczny spadek cen. Okazuje się, że cena tony węgla na światowych rynkach spadła z 529 złotych w okolicach 4 maja 2023 roku do 365 złotych 1 czerwca 2023. Być może trend spadkowy utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas. Wszystko zależy od sytuacji ekonomicznej na świecie w najbliższym czasie.

węgiel piec 5 generacji piątek kotły piece ustawa antysmogowa
Freepik/dashu

źródło: wnp.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News