Czy pierwsze dni ferii zimowych 2023 przyniosą śnieg?! Mamy dla Was prognozy pogody!

Czy pierwsze dni ferii zimowych 2023 przyniosą śnieg?! Mamy dla Was prognozy pogody!

Czy pierwsze dni ferii zimowych 2023 przyniosą śnieg?! Mamy dla Was prognozy pogody!

Podaj dalej

W 2023 roku ferie zimowe wracają do standardowego trybu. Uczniowie z całej Polski otrzymali kilka terminów wypoczynku. Pierwsza tura rozpoczyna się od 16 stycznia. Czy w kolejnych dniach możemy spodziewać się opadów śniegu?

Współcześnie coraz trudniej jest połączyć nasze stereotypowe wyobrażenia o tradycyjnych uroczystościach z prognozą pogody. Aktualnie wizerunek Świąt Bożego Narodzenia mocno odbiega od zaśnieżonych ulic, ujemnych temperatur i ozdób świątecznych w witrynach sklepów oraz w oknach domów. Coraz częściej jest to bardziej temperatura, która przypomina przedwiośnie. W związku z tym powstaje pytanie – czy ferie zimowe będą ze śniegiem?

Pierwsze prognozy pogody

Na pewno osoby zainteresowane aktywnością fizyczną na ferie zimowe przeszukują internet w poszukiwaniu pierwszych prognoz pogody tuż przed rozpoczęciem wypoczynku. Czy w modelach przedstawianych na portalach internetowych odpowiedzialnych za prognozy średnio i długoterminowe widać śnieg?

atak zimy mróz śnieg prąd zima
fot. pixabay

W pierwszym tygodniu ferii zimowych widać opady śniegu, ale są one raczej symboliczne i nie zmienią sytuacji w polskich kurortach zimowych. Stoki narciarskie najprawdopodobniej będą miały trudne zadanie, ponieważ sztuczny śnieg trudno utrzymać przy dodatnich temperaturach. A takie prognozuje się od 16 stycznia 2023 roku.

Ferie zimowe na początku z deszczem

Aktualne modele prognozy pogody praktycznie dla całej Polski w dłuższej perspektywie przedstawiają deszcz i deszcz ze śniegiem w ciągu dnia, a także dodatnie temperatury. W związku z tym przynajmniej pierwszy tydzień ferii zimowych dla województw:

  • 16-29 stycznia 2023: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;

Może być mniej obfity w zabawy na śniegu. Raczej warto przygotować się na piesze wędrówki i atrakcje pod dachem niż szusowanie od rana do wieczora na stokach narciarskich. Trzeba też pamiętać o tym, że prognozy pogody mogą się zmienić i dojdzie do nagłego zwrotu w pogodzie.

mandat szyby lód śnieg brud płyn do spryskiwaczy
fot. pixabay

Bardziej prawdopodobne wydaje się to, że powrót zimy nastąpi na przełomie stycznia i lutego. Jednak obecnie jest zbyt wcześnie, żeby zakładać tak optymistyczny scenariusz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News