Co zrobić, gdy przegrzewa się silnik?! Większość kierowców popełnia jeden podstawowy błąd!

Co zrobić, gdy przegrzewa się silnik?! Większość kierowców popełnia jeden podstawowy błąd!

silnik awaria freepik

Podaj dalej

Tegoroczne lato pokazuje nam swoje gorące oblicze, więc co zrobić, gdy przegrzewa się silnik w samochodzie? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomagają uniknąć poważnej awarii jednostki napędowej.

Jedną z najważniejszych zasad, która pomaga unikać wielu problemów, jest profilaktyka. Wedle zasady – lepiej zapobiegać, niż leczyć, przed dłuższą trasą w upalny dzień najlepiej skontrolować poziom płynu chłodniczego i jednocześnie mieć w samochodzie jego małą butelkę. Do tego wizualna kontrola układu chłodzącego pozwoli być może dostrzec nam mechaniczne uszkodzenia węży doprowadzających płyn lub inne objawy usterki.

Obserwuj i kontroluj

Podczas nauki jazdy jesteśmy uczeni koncentrowania wzroku przede wszystkim na drodze. Jest to kluczowa dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym zasada, ponieważ odpowiednio wcześnie zauważone zagrożenie, pozwala nam na właściwe podjęcie działań za kierownicą. Jednak od czasu do czasu, warto zajrzeć również na tablicę z zegarami, gdzie powinna być przynajmniej kontrolka o zbyt wysokiej temperaturze silnika. Optymalnie, jeśli mamy do dyspozycji zegar, który pokazuje nam aktualną temperaturę i możemy niemal natychmiast zauważyć zmiany.

Zegary
Fot. pixabay.com

Silnik się przegrzewa? Zachowaj spokój!

Najczęściej jednostka napędowa zaczyna mieć problemy z odprowadzaniem ciepła, gdy temperatura powietrza jest wysoka, brakuje szybszego opływu powietrza przez cały samochód i jest ona zmuszona chłodzić się jedynie przy pomocy płynu chłodzącego i wentylatora. W skrócie, miejskie korki mogą uszkodzić w ten sposób niemal każde auto.

Kluczem do sukcesu jest zachowanie spokoju. Jeśli widzimy, że z samochodem zaczynają się problemy i temperatura silnika rośnie, należy włączyć ogrzewanie w samochodzie na maksymalny zakres. Do tego możliwie szybko znaleźć bezpieczne miejsce do zatrzymania się. Otworzyć maskę i jeszcze na włączonym silniku, ocenić, czy temperatura zaczyna się stabilizować.

Wyłączenie silnika, może go uszkodzić!

Warto pamiętać o tym, że natychmiastowe wyłączenie silnika, bez możliwości zjazdu w bezpieczne miejsce i oceny sytuacji, może doprowadzić do problemów. Po pierwsze na wyłączonym silniku trudniej manewruje się pojazdem. Po drugie nie działa ogrzewanie, które odbiera ciepło z komory silnika, a po trzecie jednostka napędowa traci jakąkolwiek szansę na schłodzenie się. Jeśli mimo zatrzymania się, włączonego ogrzewania i otwartej maski temperatura nie spada, a wręcz rośnie, trudno jesteśmy zmuszeni do wyłączenia motoru.

awaria pompa paliwa

Wtedy należy odczekać przynajmniej kilkanaście minut, żeby bezpiecznie, bez ryzyka oparzeń, otworzyć zbiornik z płynem chłodniczym. Najlepiej jest go otwierać w rękawiczkach i bardzo powoli, aby zmniejszyć szansę na wykipienie płynu chłodzącego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News