Co sprawdzić w samochodzie przed dłuższą trasą?! Krótki majówkowy poradnik!

Co sprawdzić w samochodzie przed dłuższą trasą?! Krótki majówkowy poradnik!

kierowca redukcja spalania paliwa

Podaj dalej

Przed nami długi majowy weekend, dlatego pewna grupa kierowców wybierze się w dłuższą podróż. Co sprawdzić w samochodzie, aby zyskać większą pewność, że nasze auto dojedzie bezpiecznie do celu?

Samochody, jako urządzenia psują się w skrajnych warunkach eksploatacyjnych. Szkodzi im wysoka temperatura i ekstremalnie silne mrozy. Również długa i monotonna trasa potrafi zweryfikować wszelkie niedociągnięcia w naszym pojeździe. Jazda wokoło miejsca zamieszkania, do pracy, a także na zakupy w przeważającej liczbie przypadków jest niewielkim obciążeniem dla samochodu. Dopiero droga rzędu 200, 300, 1000 km z bagażami i kompletem pasażerów może ukazać wszelkie usterki.

Kontrola oświetlenia – jedna z podstaw bezpieczeństwa

Nawet podróż wyłącznie za dnia, nie powinna zwalniać nas z obowiązku kontroli oświetlenia. Sprawdzenie, czy aby na pewno na dzień weryfikacji świateł wszystkie żarówki świecą poprawnie, ma wpływ na bezpieczeństwo. Oczywiście może zdarzyć się tak, że żarnik przepali się tuż przed naszym wyjazdem. Wtedy warto mieć ze sobą komplet żarówek, które potrafimy zmienić samodzielnie.  Całkiem dobrym pomysłem, o którym więcej poniżej, jest wizyta na stacji diagnostycznej. Profesjonalna ocena snopu światła przez specjalistę również jest odpowiedzialnym podejściem do prawidłowego ustawienia wiązki światła.

Światła
Fot. pixabay.com

Sprawdź obowiązkowe wyposażenie samochodu

Pewna grupa państw, które należą do Unii Europejskiej ma swoje, odrębne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i obowiązkowego wyposażenia samochodu. Liczba kamizelek odblaskowych, skład apteczki, czy inne rzeczy związane z liczbą dodatkowych żarówek.  Jeśli będziemy mieli pecha za brak z pozoru kilku drobiazgów w aucie, możemy dostać srogi mandat.

Wizyta na stacji diagnostycznej to już przesada?

Jeśli poruszamy się tylko po swojej okolicy, warto przed dłuższą trasą z większym wyprzedzeniem udać się na stację diagnostyczną. Wizyta kontrola, sprawdzenie luzów w zawieszeniu, zbieżności i innych ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa elementów, da nam wiedzę o tym, co ewentualnie wymaga zmiany. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześnie, zyskamy czas na dokonanie stosownych napraw przed wyjazdem.

badanie przegląd techniczny diagnosta
Foto credit : www.autofit-bauer.de

Oczywiście rzeczami, o których i tak należy wspomnieć, jest regularna kontrola poziomu oleju w silniku, płynu do spryskiwaczy, a także cieczy chłodzącej. W ten sposób zyskujemy pewność, że nasz silnik będzie pracował w optymalnych warunkach.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News