Chcesz zrobić to u siebie w ogrodzie? Musisz złożyć odpowiedni wniosek!

Dzisiaj troska o środowisko naturalne sprawia, że pewne rzeczy, które chcemy zrobić w ogrodzie, wymagają zgody. Jeśli w jesiennych przygotowaniach chcesz podjąć się kilku działań, musisz zdawać sobie z tego sprawę.

wymiana pieca piec węgiel drzewo
Podaj dalej

Wycinka drzew to temat, który budzi wiele emocji i kontrowersji. Czy wiesz, kiedy możesz wyciąć drzewo na swojej działce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia? A kiedy jest to konieczne? Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania przepisów? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby uniknąć nieprzyjemności i kary.

 Kiedy potrzebujesz pozwolenia na wycinkę drzewa?

Zgodnie z przepisami, wycinka drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wymaga pozwolenia. Ale czy zawsze? Dowiedz się, kiedy możesz wyciąć drzewo bez formalności. Zanim sięgniesz po piłę, musisz zgłosić zamiar wycinki w odpowiednim urzędzie. Jak to zrobić?

Złożenie wniosku elektronicznie lub tradycyjnie

Od 27 stycznia można złożyć wniosek elektronicznie, dzięki czemu procedura uzyskania zgody jest prostsza. Zgłoszenie można złożyć osobiście, wysłać pocztą lub przez ePUAP. W zgłoszeniu powinno znaleźć się imię i nazwisko właściciela, oznaczenie nieruchomości oraz rysunek lub mapka z zaznaczonym drzewem do usunięcia. Do tego dobrze jest zawrzeć także grubość drzewa, gatunek oraz powód wycinki.

telefon komputer iphone android microsoft windows mac samochód zakaz unia komisja europejska
fot. pixabay

 Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?

Nie wszystkie drzewa są chronione w ten sam sposób. Jeśli obwód drzewa lub krzewu wynosi mniej niż 50 cm, nie potrzebujesz pozwolenia. Istnieją jednak wyjątki dla niektórych gatunków drzew, które można usunąć bez pozwolenia nawet przy większym obwodzie pnia. Nieprzestrzeganie przepisów może być kosztowne. Kara za wycinkę drzewa bez pozwolenia to dwukrotna wartość opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ustalonej na podstawie stawek obowiązujących na dany rok.

grill ogrodowy na czas blackoutu
Freepik

Trudno to ukryć

Większość prac związanych z wycinaniem drzewa w ogrodzie lub na działce związana jest z transportem, hałasem i zaangażowaniem kilku osób. Dlatego bardzo trudno jest ukryć takie działania. W związku z tym, jeśli planujemy wyciąć duże drzewo, lepiej jest dopełnić wszelkich formalności, aby pracować spokojnie, bez widma mandatu za wycinkę bez zgody.

Przeczytaj również