Chcesz kupić używany samochód?! Zainteresuj się nim jesienią i zimą - sporo zyskasz!

Chcesz kupić używany samochód?! Zainteresuj się nim jesienią i zimą - sporo zyskasz!

Chcesz kupić używany samochód?! Zainteresuj się nim jesienią i zimą – sporo zyskasz!

Podaj dalej

Kupowanie samochodu – większość Polaków prędzej lub później jest zmuszona lub wręcz chce mieć swoje cztery kółka. Jesień i zima dla takich decyzji są jednymi z najlepszych momentów w roku! Poznaj kilka faktów, dla których warto rozważyć tę propozycję.

W sezonie letnim dużo bardziej myślimy o wakacjach i wypoczynku, niż o kupowaniu samochodu. Z drugiej strony w komisach mamy martwy okres, gdzie sporo aut czeka na placu na swojego nowego właściciela. Jednak wysokie temperatury i ładna pogoda pozwalają na ukrycie niektórych usterek. Jeśli przestaniemy być czujni, możemy kupić pojazd, który wymaga większego wkładu finansowego.

Jesień i zima dla mniej doświadczonych kupujących?

Latem wszystko widać, jak na dłoni, jeśli w dniu oględzin samochodu trafi nam się ładna pogoda, każda niedoskonałość lakieru, zużyte wnętrze, są widoczne niemal gołym okiem. Niestety wyższe temperatury mają też swoje minusy, ponieważ łatwiej jest ukryć kłopoty z jednostką napędową. Problemy z rozruchem na zimnym silniku, nierówna praca, uszkodzony alternator lub akumulator. Piszczące paski, te wszystkie elementy mogą umknąć mniej wprawnemu kupującemu, ponieważ silnik działa zdecydowanie sprawniej w dodatniej temperaturze. Również układ jezdny może kamuflować w sobie kilka całkiem poważnych usterek, dlatego lato jest czasem dla doświadczonych kupujących.

Chcesz kupić używany samochód? Wybierz jesień lub zimę!

W czasie jesieni lub zimy również można umyć samochód, wysuszyć go i skrupulatnie obejrzeć powłokę lakierniczą pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Dodatkowym plusem jest to, że bardzo szybko spada temperatura silnika, więc podczas zwykłych oględzin mamy szansę wsłuchać się, jak pracuje wystudzona jednostka napędowa. Chłód jest też bardziej bezlitosny dla elektroniki i elektryki. Ogrzewanie, nadmuch na szybę, otwieranie szyb, jeśli coś szwankuje, na pewno da o sobie znać.

Na koniec zmienne warunki atmosferyczne na drodze pozwalają lepiej wyczuć pracę zawieszenia, można na śliskiej nawierzchni sprawdzić, jak reagują systemy bezpieczeństwa – ABS i ESP. Oczywiście ciągle wizyta na stacji diagnostycznej i gruntowne przejrzenie samochodu używanego przed samym zakupem, także jesienią i zimą, jest wskazana.

Lepsza pozycja w negocjacjach

Gdy wykryjemy nieprawidłowości z naszym potencjalnym kandydatem na samochód do jazdy na co dzień i znamy szacunkowe koszty naprawy, mamy lepszą pozycję w negocjacji ceny. Zawsze możemy zasugerować sprzedającemu, że są różnice w tym, co jest deklarowane w ogłoszeniu, a stanem faktycznym, w związku z tym chcecie niższej ceny, pomniejszonej np. o koszt części.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News