Chcesz holować w ten sposób samochód? Lepiej uważaj!

Chcesz holować w ten sposób samochód? Lepiej uważaj!

holowanie

Podaj dalej

Samochód, jak każde urządzenie od czasu do czasu ulega awarii. Jeżdżąc po drogach, można spotkać pojazdy z uniesioną maską i włączonymi światłami awaryjnymi. Chcesz holować w ten sposób samochód? Lepiej uważaj!

Chociaż średni wiek samochodu na polskich drogach niestety systematycznie rośnie, czasy, w których można było uruchomić pojazd „na pych” powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej pojazdów jest wyposażonych między innymi w automatyczną skrzynię biegów lub zaawansowane systemy elektroniczne. Ich obecność na pokładzie w większości przypadków wyklucza uruchamianie silnika tą mocno tradycyjną metodą.

Holowanie samochodu – czy to jest dobry pomysł?

Z dużym prawdopodobieństwem większość kierowców słyszała lub samodzielnie była w takiej sytuacji, w której jednym z pomysłów na dojechanie do bezpiecznego parkingu lub serwisu samochodowego, było holowanie. Z pozoru bardzo łatwa czynność stosowana od lat. Jednak skorzystanie z tej możliwości w nieodpowiedni sposób prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, a także uszkodzeń mechanizmów. Ich naprawa bardzo często przekracza tysiące złotych.

silnik awaria freepik
Freepik

Samochody z automatyczną skrzynią biegów

Ze względu na rosnącą popularność pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, trzeba powiedzieć sobie jasno – w tym przypadku holowanie jest praktycznie zabronione. Wszystko przez sposób działania takiej przekładni – bez włączonego silnika jest ona pozbawiona smarowania. Wtedy praca jej wszystkich mechanizmów na sucho prowadzi do uszkodzenia wielu podzespołów, których naprawa jest kosztowna. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest laweta.

Czy hak holowniczy służy do holowania?

W mowie potocznej do samochodu montuje się hak holowniczy. Jednak bardziej specjalistyczne nazewnictwo wspomina o zaczepie kulowym i zaczepie holowniczym. Ten pierwszy element służy przede wszystkim do ciągnięcia przyczep. Drugie akcesorium powinno być na wyposażeniu każdego pojazdu. Służy ono do bezpiecznego montażu w dedykowanym otworze w zderzaku. Do wystającego ucha przyczepia się linę holowniczą, która jest dedykowanym akcesorium do holowania pojazdów. Tak możemy przy zachowaniu innych zasad bezpieczeństwa holować uszkodzony pojazd.

źródło: Steinhof

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News